تهران، میدان منیریه، خیابان ولیعصر، نرسیده به سه راه جمهوری، کوچه حسین سخنور، پلاک ۴، طبقه ۵ ، واحد۱۸

ترخیص کالا

به کلیه امور تشریفاتی که در گمرک های کشور ایران، برای وارد یا صادر کردن کالا یا تجهیزات صورت می گیرد، ترخیص کالا می گویند. ترخیص کردن کالا، توسط مالک کالا یا توسط نماینده قانونی وی انجام می شود. روند ترخیص کالا مواردی از قبیل آماده کردن و جمع آوری اسناد و حساب کردن هزینه ها مانند مالیات است. این اسنادی که شما زحمت تهیه آن را تقبل می کنید، فیزیکی یا به صورت فایل الکترونیکی هستند. به صورت کلی اگر بخواهیم ترخیص کالا را توضیح دهیم، به آزاد سازی لوازم یا یک کالا به منظور قوانین واردات یا صادرات گفته می شود.

ترخیص کالا

مراحل ترخیص کالا

به محض اینکه یک کالایی به گمرک وارد می شود، مراحل ترخیص کالا صورت می پذیرد. در ابتدا باید از طریق سامانه EPL که سامانه ای گمرکی است، یک اظهار نامه واردات قطعی کالا را تکمیل کنید. این اظهار نامه شامل قسمت هایی از قبیل گواهی مبدا، بیمه نامه گمرکی، کاتالوگ و غیره است. بعد از آن توسط “سیستم الکترونیکی گمرک” اگر همه مدارک درست است، یک شماره عطف و سریال برای شما ارسال می کند. سپس باید کوتاژ یا شماره ثبت را دریافت کنید که به شماره ای که به اظهارنامه مالیاتی داده شده، گفته می شود. مراحل بعدی سنجیدن و کنترل کردن کالا، گرفتن مجوز های لازم، بررسی منطبق بودن کالا با اسناد است. مراحل آخر فرآیند ترخیص یک کالا مواردی از قبیل صادر کردن سند ترخیص، انبار داری و اجازه برای بارگیری کالا است. در آخر سر هم کالای مورد نظر شما از گمرک خارج می شود.

ترخیص تجهیزات پزشکی

یکی از پرمصرف ترین کالاهای وارداتی به کشور ایران، تجهیزات پزشکی و چند نوع آن است. این تجهیزات همواره برای جامعه مصرفی مورد نیاز بوده و همواره نیاز به بروز رسانی دارند. امور ترخیص تجهیزات پزشکی بسیار مهم است زیرا باعث بالا رفتن سرعت و کیفیت خدمات پزشکی می شود. فعالیت در حوزه واردات تجهیزات پزشکی،  نیاز به داشتن تخصص و علم بسیار بالا در حوزه تجهیزات پزشکی و واردات این محصولات است. شما در ابتدا باید خرید های خود را از شرکت و کشور مبدا مورد نظر، را نهایی کنید.  در مرحله بعد باید یک گمرک را برای ترخیص کالای خود انتخاب کنید. از جمله گمرک ها برای ترخیص کالا می توان از فرودگاه اما خمینی (ره)، گمرک تهران، آبادان، شهید رجایی بندرعباس و گمرک ارومیه و غیره می توان نام برد.  

مجوز ورود و ترخیص تجهیزات پزشکی

شما باید در مرحله بعدی برای ترخیص تجهیزات پزشکی با انجام چندین کار، مجوز تجهیزات پزشکی و مرجع سلامت را  بگیرید. برای گرفتن مجوز باید تمام مدرک هایی که مربوط به تجهیزات پزشکی تان است را در سامانه ای موسوم به “اداره کل تجهیزات پزشکی” ثبت گردد. برای اخذ مجوز از وزارتخانه داشتن گواهی های مورد نیاز از کشور های مبدا و شرکت های تولید کننده مثل “گواهی EG برای اروپا” لازم است. سپس سند ثبت شده را به کارشناسان تجهیزات پزشکی ارائه کنید. یک ناظر با مدرک مهندسی یا پزشکی را به اداره تجهیزات پزشکی معرفی کنید. این ناظر وظیفه دارد که برکلیه کارهای شرکت مثل وارد کردن تجهیزات پزشکی نظارت کند. این شخص باید مدارک خرید و واردات تجهیزات پزشکی را به اداره ای به اسم “اداره کل نظارت بر تجهیزات پزشکی” تحویل دهد. همچنین این فرد باید خبرهای شرکت های خارجی که قرار داد با آن ها بسته شده را به شرکت وارد کننده تجهیزات پزشکی دهد. اگر خدای نکرده این ناظر از انجام وظایف خود کوتاهی کند، باید در اداره تجهیزات پزشکی جواب دهد.

مراحل اداری ترخیص تجهیزات پزشکی

در این مرحله شما باید با در دست داشتن مدارک ضروری، تجهیزات پزشکی مورد نظر را از گمرک انتخابی خود ترخیص کنید. این مرحله که ترخیص آخر است، به دو روش انجام می شود. روش اول ترخیص تجهیزات پزشکی، به وسیله صاحب تجهیزات پزشکی انجام می شود. در این نوع روش، شما به عنوان صاحب تجهیزات پزشکی باید مراحل ترخیص کردن را انجام دهید. در این موقع باید مدارکی از قبیل کارت بازرگانی ، تجربه و علم ترخیص، مدرک های شرکت وارد کننده تجهیزات پزشکی را آماده کنید. همچنین شما باید روال قانونی و دانش ترخیص کالا را بدانید. روش دوم شما باید از شرکت های بازرگانی یا شرکت هایی که در زمینه واردات و صادرات کار می کنند، کمک بگیرید. شما با استفاده از این روش می توانید سرعت ترخیص تجهیزات پزشکی خود را بالا ببرید. شما باید مراحل کارهای خود را به شرکتی معتبر واگذار کنید، زیرا با توجه سرعت زیاد مراحل ترخیص، بای شما بسیار مقرون به صرفه است.

چند نکته در مورد تجهیزات پزشکی

تجهیزات پزشکی به هر نوع وسیله، ماده، وسیله های کاشتنی، ابزار، ماشین آلات که به وسیله تولید کننده آن ها برای انجام “هدف های مشخصی” انجام می شود. این هدف ها برای انجام مواردی مثل کنترل بارداری، درمان کردن، تشخیص دادن، جایگزینی، استریل کردن، تمیز کردن و غیره انجام می شوند. تولید کنندگانی که قصد تولید کردن تجهیزات پزشکی را دارند، باید از اداره کل تجهیزات پزشکی مجوزهای لازم را دریافت کنند. تجهیزات پزشکی که در ایران تولید و به بازارها عرضه می شوند، بر اساس استاندارد ها و قوانین اتحادیه اروپا است. به دلیل قیمت پایین و بالا بودن کیفیت تجهیزات پزشکی ایرانی، این محصولات قابل رقابت با محصولات اروپایی هستند. برخی از تجهیزات پزشکی برای معاینه مواردی مثل چراغ قوه، ترازو، گوشی پزشکی و اتوسکوپ و غیره هستند که این موارد را بارها در بیمارستان ها و مراکز درمانی دیده اید.

انواع تجهیزات پزشکی

بازرسی در روند ترخیص کالا چگونه انجام می شود؟

این عمل یعنی بازرسی کالا باعث مطمئن شدن صاحب کالا، نسبت به “کیفیت” و “کمیت” آن کالای مورد نظر می شود. شرکت هایی که برای ثبت “قرارداد بازرسی کالا” اقدام می کنند، تمام اطلاعات ضروری را به صورت خیلی دقیق اعلام می کنند که این کار برای ترخیص بدون مشکل و خوب کالا مفید است. در این کار یک قرارداد را تنظیم می کنند و اطلاعات این قرارداد شامل چگونگی پرداخت هزینه های بازرسی و کارمزد آن ها، صحت کالا و غیره است. ناحیه هایی و حدودی که باید بازرسی کالا انجام شود، هم در قرارداد درج می شود. معمولا در محل هایی مثل انبار، محل بسته بندی، گمرک و غیره بازرسی صورت می گیرد.

نکاتی در مورد ترخیص تجهیزات آزمایشگاهی

واردات تجهیزات آزمایشگاهی از چند گمرک ویژه مثل گمرک تهران، گمرک سهلان، گمرک شهید رجایی بندر عباس و غیره انجام می شود. برای واردات تجهیزات آزمایشگاهی در اولین قدم، باید ثبت سفارش بدهید و میزان خطر وسیله مورد نظر را به طور دقیق مشخص کنید. برخی از تجهیزات باید بر اساس نوع آن ارگان و سازمان های آن را مشخص کرده و اقدام به اخذ مجوز کنید. برخی از تجهیزات آزمایشگاهی وارداتی انواع اسپکتروفتومتر، ویسکوزیمتر، پلاریمتر، میکروتوم، التراسونیک، غیره هستند. باید این نکته مهم را بدانید که بیش از صد و چهل کالای تجهیزات پزشکی که کاربرد عمومی آزمایشگاهی دارند، نیازی به دریافت مجوز نداشته و معاف هستند. در دی ماه 1398 واردات تجهیزات آزمایشگاهی دارای فناوری بالا، به مدت دوسال آزاد شد.

آشنایی با مراحل واردات کالا

آشنایی با مراحل واردات کالا، موجب می شود که تاجران و بازرگانان با خیال راحت تری نسبت به واردات کالا اقدام کنند. گرفتن کارت بازرگانی از جمله اولین قدم ها برای واردات کالا یا تجهیزات است. انواع گوناگون کارت بازرگانی مواردی مثل صنعتی، خدمتی، موردی، تجاری و غیره هستند. بعد از آن باید حیطه کار و فعالیت خود را به طور دقیق مشخص کنند. برای مثال خیلی از افراد تمایل دارند با یک کشور خاص کار کنند. برای ما اینکه اشخاص حوزه فعالیت خود را انتخاب کنند، به فعالیت و همینطور تجربه ما بستگی زیادی دارد. یکی از دیگر از موارد واردات کالا، آشنایی با قوانین و ضوابط روز دنیای تجارت است. برای مثال ممکن است واد کردن یک کالا ممنوع اعلام شود که لازمه داشتن اطلاعات دقیق در این زمینه است. بعد از آن با بازرگانان یا مشتریان در کشورهایی که قصد واردات را دارید، وارد مذاکرات می شوید. سپس باید پیش فاکتور را با اطلاعات دقیقی پر کنید، و برطبق همین پیش فاکتور بعدا باید یک سفارش را ثبت کنید. ثبت سفارش، تخصیص ارز، حمل و نقل و بیمه کالا و ترخیص کردن کالا از گمرک مراحل بعدی این فرآیند است.

شرکت ترخیص کالا

شرکت ترخیص کالا به شرکتی می گویند، که دارای شخصیت حقوقی بوده و با اخذ مجوزهای مربوطه به عنوان نماینده صاحب کالا اقدام به ترخیص کالا کند. قبل از تبدیل یک شرکت به شرکت ترخیص کالا، باید کارتی به اسم حق العمل کاری را دریافت کنید. کارت مذکور نشان دهنده صلاحیت و قانونی بودن شرکت بوده و از سوی اداره کل گمرک صادر می شود. اشخاصی که قصد گرفتن کارت حق العمل کاری را دارند، اول باید در آزمون حق العمل کاری شرکت کنند. اما هر شخصی حق شرکت کردن در این آزمون را ندارد و این امتحان یکسری شرایطی دارد. برای مثال اگر سن شما کمتر از بیست و پنج سال است، حق شرکت کردن در این آزمون را ندارید. این فرد حداقل مدرک کاردانی مرتبط با امور گمرکی یا مدرک کارشناسی در یکی از رشته ها دارد، در غیر اینصورت اجازه شرکت در آزمون را ندارد. این شخص دارای سابقه کیفری نبوده و در زمان حال کارمند دولت نیست. در صورت داشتن این شرایط می تواند با شرکت و قبولی در آزمون، کارت حق العمل کاری را دریافت کرده و ثبت شرکت کند.

ترخیص کالا توسط شرکت های متخصص

ترخیص کار گمرک کیست و چه وظایفی دارد؟

ترخیص کار به کسانی گفته می شود که به ازای قرار دادی به صورت کتبی یا شفاهی با صاحب کالا، تشریفات گمرکاتی را در گمرک انجام می دهند. ترخیص کار باید کالای مورد نظر را با زمان کم و سرعت بالا، از گمرک خارج کرده و به مقصد اعلام شده برساند. این کار به عواملی مثل اطلاعات قانونی و علمی بستگی زیادی دارد. یک ترخیص کار قبل از اینکه کالا وارد کشور شود، با گرفتن مجوزهای قانونی در زمان صرفه جویی کند. یکی از این مجوزها، گرفتن مجوز ثبت سفارش کالا است. در قوانین کشور هم به طور واضح گفته شده، که کالا قبل از گرفتن مجوز ثبت سفارش، حق وارد شدن به کشور ندارد. در صورت ناآشنایی با قوانین واردات کالا هزینه اضافی به شما تحمیل می شود. ترخیص کار مثلا با گرفتن مجوز ورود کالا از سازمان انرژی اتمی یا جهاد کشاورزی، برای ورود کم هزینه و با سرعت کالا تاثیر گذار است.

نکاتی درباره ترخیص لوازم آرایشی و بهداشتی

در حال حاضر کالاهایی که جزو لوازم آرایشی و بهداشتی هستند، از دو روش وارد ایران می شوند. روش اول که ما آن را اصلا توصیه نمی کنیم، به صورت قاچاق است. در این روش کالا به صورت کاملا غیر مجاز به کشور وارد شده و استاندارد نیست. در این روش معمولا کالایی که وارد ایران می شود، کیفیت خوب و بالایی ندارد. روش دوم که روش مطمئن تری است، ورود کالای پزشکی از طریق ورودی های رسمی و قانونی کشور بوده و تحت کنترل وزارت بهداشت و بر اساس نظارت موسسه استاندارد صورت می پذیرد. مهمترین کشورهایی که کشور ایران از آن ها محصول وارد می کند کشور هایی مثل ترکیه، فرانسه، چین و غیره هستند. معمولا لوازم آرایشی بهداشتی کشورهای اروپایی نسبت به بقیه کشورهای آسیایی و خاورمیانه بسیار کیفیت بالاتری دارند. انواع لوازم آرایشی بهداشتی مثل کانسیلر صورت و چشم، کرم پودر، برنزه، رژگونه و غیره هستند.

انواع لوازم آرایشی و بهداشتی

معرفی گمرک فرودگاه امام خمینی (ره)

در کشورمان ایران هم مانند بعضی کشورهای دیگر دنیا مثل ترکیه و امارات و غیره، کالاها از راه های گوناگون زمینی، هوایی و دریایی وارد می شوند. از بین چندین گمرکی که وجود دارد، یکی از مهمترین این گمرک ها که بسیار با اهمیت است، گمرک امام خمینی (ره) است. این گمرک که از مهمترین گمرک های خاورمیانه نیز هست، در اطراف تهران و در انتهای اتوبان تهران-قم واقع شده است. به صورت معمول کالاهایی که از نظر حجمی بزرگ نیستند، از مرز هوایی وارد کشور می شوند. گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) دارای حوزه هایی مثل تجاری و امانات پستی، امور مسافرتی، گمرک تخصصی نفت و غیره است. این گمرک به صورت شبانه روزی و هر روز هفته، انواع واردات قطعی و موقت، پست کالاها و غیره را انجام می دهند.

کالاهای شامل ترخیص کالا از گمرک امام خمینی (ره)

کالاهایی که کم حجم و سبک وزن هستند، به صورت کلی از طریق هوایی وارد کشور می شوند. اما کالاهای سنگین را اگر به صورت هوایی وارد کنید، امکان پذیر است ولی هزینه زیادی را باید بپردازید. به صورت کلی سه نوع کالای مجاز، مشروط و ممنوع برای ترخیص از گمرک وجود دارد. کالای مجاز کالایی است که مشکلی برای ورود به کشور نداشته و به آسانی وارد و ترخیص می شود. کالای مشروط کالایی است که وارد کردن و ترخیص آن مستلزم، رعایت کردن ضوابط و قوانینی است. کالای ممنوع نیز کالایی است که وارد کردن و ترخیص آن اصلا امکان پذیر نیست. جهت سرعت دادن به فرآیند ترخیص کردن کالا، قبل از اینکه کالای خود را بارگیری کنید، کارهای مربوط به گرفتن مجوز واردات را انجام دهید.

فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)

چند نکته در مورد ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس

شهر بندرعباس یک شهر بندری بوده و هوای آن بسیار گرم است. این شهر مرکز استان هرمزگان در جنوب کشور واقع شده است. گمرک شهید رجایی به دلیل موقعیت استراتژیک خود در اقتصاد ایران نقش به سزایی در پیشرفت اقتصاد ایران دارد. مجتمع بندری شهید رجایی در فاصله بیست و سه کیلومتری در غرب بندر عباس قرار گرفته است. این بندر مهم، منطقه اقتصادی ویژه در سال 1376 شمسی توسط هیئت وزیران وقت جمهوری اسلامی ایران ایجاد گردید. موضوعی که اهمیت بندر شهید رجایی را افزایش می دهد، فاصله نزدیک آن به گمرک شهید باهنر است.

مراحل ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس

انواع کالاهای ترخیصی که از گمرک بندرعباس ترخیص می شوند مثل لوازم اداری، خودرو، ابزارآلات، ماشین آلات و غیره هستند. شرکت های بازرگانی برای راحتی در پیگیری امور وارداتی ، دفاتر یا نمایندگی های خود را به شهر بندرعباس منتقل می کنند. هزینه ترخیص کالا از بندرعباس مواردی مثل انبارداری کردن و نگهداری کردن کالا، است که این موارد در تمامی گمرکات و بندر های ایران وجود دارد. با توجه به آب و هوای شرجی و گرم شهر بندرعباس، اگر به درستی از آن کالاها نگهداری نکنید، ممکن است هزینه های شما بالا برود. این مورد یعنی آب و هوا یکی از فرق های اساسی این گمرک با بعضی گمرکات است. برای ترخیص کردن کالا مراحل آن فرقی با سایر گمرکات ندارد و این موارد تطبیق اسناد دریافت شده، چک کردن محصول با اطلاعات دریافت شده، صدور پروانه ترخیص، تنظیم اظهارنامه مالیاتی و دادن اسناد گواهی بهداشت و بارنامه است. در آخر هم باید محصول را کنترل نهایی کرده و مجوزه ترخیص کالا را نشان بدهید.

گمرک شهید رجایی بندر عباس

مراحل ترخیص خودرو از منطقه آزاد اروند

موقعی که خودرو از کشور مبدا انتقال یافته و در بندر خرمشهر تخلیه شده است، مراحل ترخیص خودرو آغاز می شود. بعد از تخلیه کردن خودرو، قبض انبار توسط منطقه آزاد اروند صادر شده و از اینجا تازه کار وارد کننده شروع می شود. این فرد باید به گمرک منطقه مراجعه کرده و سپس مدارکی مثل گواهی مبدا، انبار نامه، فاکتور خرید و غیره را تحویل داده و فرم درخواست ورود خودرو به منطقه را پر کند. خودرویی که قصد وارد کردن را دارید، دارای شرایطی است. این خودرو اگر مدل آن یک کشور وارد کننده آسیایی است، از شما مبلغی برای عوارض دریافت می شود. در صورتی که مدل خودرو کشوری اروپائی بوده، مبلغ بیشتری از شما برای عوارض دریافت می شود. مدل این خودرو اگر از سال جاری پنج سال پایین تر است، به ازای هرسال مبلغی برای عوارض از شما دریافت می شود. شخص باید معرفی نامه و بیمه نامه را به گمرک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تحویل داده و پس از تشریفاتی اداری خودرو خود را با مجوز دریافت شده، ترخیص کند.

ترخیص خودرو در منطقه آزاد اروند

جمع بندی

در این مقاله در مورد ترخیص کالا، ترخیص کالای تجهیزات پزشکی و انواع تجهیزات پزشکی توضیح دادیم. ترخیص کردن در گمرک انجام می شود و موجب آزاد شدن کالا برای واردات یا صادرات است. ترخیص کالا مراحل مختلفی از قبیل تکمیل اظهارنامه در سامانه EPL، سنجیدن و کنترل کردن کالا، گرفتن مجوزهای لازم و غیره است. گمرک های شهید رجایی بندر عباس و گمرک امام خمینی (ره) از مهمترین و ویژه ترین گمرک های کشور هستند. گمرک شهید رجایی که در شهر بندرعباس واقع شده، گمرکی با اهمیت بوده و باعث توسعه اقتصاد ایران می شود. در گمرک شهید رجایی از کالای خود نگهداری مناسبی انجام دهید، در غیر اینصورت موجب خسارات و نیز هزینه های زیادی را از شما می گیرد. قبل از تاسیس شرکت ترخیص کالا، باید آزمون حق العمل را امتحان بدهید. بعد از قبولی به عنوان نماینده صاحب کالا میتوانید انواع کالاها را از گمرک ترخیص کنید.

Scroll to top