تهران، میدان منیریه، خیابان ولیعصر، نرسیده به سه راه جمهوری، کوچه حسین سخنور، پلاک ۴، طبقه ۵ ، واحد۱۸

بازرگانی

انسان ­ها در جوامعی زندگی می ­کنند که نیاز به تعامل با یکدیگر دارند و برای تامین نیازهای خود با یکدیگر معامله می ­کنند. از قدیم افراد برای تامین نیازهایشان اقدام به مبادله کالا به کالا می­ کردند. امروزه نیز همین مبادلات به شکلی وسیع تر صورت می­گیرد که به آن تجارت می گویند. واژه بازرگانی متعارف با تجارت و مبادله کالاست هرچند که امروزه مبادله کالا و داد و ستد به دلیل افزایش جمعیت و پیشرفت های متوع علمی در جامعه، وسعت بیشتری پیدا کرده است. ثبت سفارش کالا برای کالاهای خارجی خریداری شده در سیستم وزارت بازرگانی انجام می شود.

در ادامه قصد داریم به تعریف بازرگانی، خدمات بازرگانی، مشاوره بازرگانی و انواع مبادلات کالا در جهان امروز بپردازیم.

بازرگانی

شرکت بازرگانی

ایران کشوری وسیع با جمعیت تقریبی 80 میلیون نفر است؛ شرکت‌های بزرگی در ایران نیازمند عرضه محصولات خود به نواحی مختلف این کشور پهناور و جمعیت عظیم آن هستند.  همچنین، ایران از جمله کشورهایی است که مرز مشترک آبی، خاکی و هوایی زیادی با کشورهای هم‌جوار خود دارد. یک شرکت بازرگانی چهارچوبی است که در قالب آن می‌توان خدمات تهیه و عرضه کالاهای مختلف را ارائه داد. بسته به اینکه شرکت بازرگانی داخلی است یا خارجی، نوع فعالیت و دایره عملیاتی آن بسیار متفاوت است. 

شرکت بازرگانی، یک شرکت سهامی خاص، یا مسئولیت محدود، است که اصلی‌ترین فعالیت ارائه شده در اساسنامه آن، خرید و فروش و واردات و صادرات کالا است. در قالب بسیار ساده آن، یک شرکت بازرگانی به تولیدکنندگان، خدمات فروش محصولات آنها به خریداران خرد یا کلان را می‌دهد و به مصرف‌کنندگان، خدمات تامین مواد مورد نیاز آنها ارائه می‌شود.

تعریف بازرگانی

بازرگانی از دیرباز جزء پیشه‌های حیاتی کشور ما بوده است. برای تعریف بازرگانی باید ابتدا به ویژگی‌های یک بازرگان بپردازیم. یک بازرگان، یا گروه بازرگانی، مسئولیت تامین کالاهای مختلف را بر عهده می‌گیرد. در این راستا،  بازرگان به سه شیوه می‌تواند سرمایه مورد نیاز شرکت بازرگانی را تامین کند، سرمایه شخصی، اعتبار شرکت بازرگانی و یا واسطه‌گری. 

جزء مورد نیاز دیگر در تعریف بازرگانی، نوع آن از نظر بعد جغرافیایی است. شرکت بازرگانی می‌تواند حوزه فعالیتی به وسعت یک کشور، یک منطقه بین‌المللی یا کل دنیا را داشته باشد. شرکت‌های بازرگانی داخلی فقط به امر تامین کالا برای شرکت‌ها و افراد حقیقی داخل کشور می‌پردازند. شرکت بازرگانی خارجی صادرات و واردات کالاها را بین دو یا چند کشور محقق می‌کنند.

مفهوم بازرگانی

مفهوم بازرگانی در حالت کلی آن، ایجاد بستری کلی برای تسهیل مبادلات و انجام امور مرتبط با تجارت‌های داخلی و بین‌المللی است. به شکلی خاص‌تر، مفهوم بازرگانی با واژه کالا گره خورده است. به این معنی که، شرکت بازرگانی و شخص بازرگان، تامین کننده کالاهای مختلف برای مشتریان مختلف است. 

در حالت جزئی‌تر از تعریف بازرگانی، مفهوم بازرگانی شامل تمام فعالیت‌هایی است که از مرحله ابتدایی تامین مواد خام شروع و تا پایان تولید کالا و عرضه آن به مشتری ادامه دارد. بازرگانی از سال‌های سال در کشور ما باب بوده و بازرگانان داخلی و خارجی به امر تهیه کالای مورد نیاز مردم می‌پرداخته‌اند. گویای این مطلب، کاروانسراهای تاریخی بین شهری است که اکنون به شکل موزه‌های تاریخی و بناهای محافظت شده یا متروکه درآمده‌اند.

توضیح بازرگانی

در زمان های بسیار گذشته مردم برای تامین نیاز های خود از داد ستد استفاده می کردند. اما امروزه داد و سند به گونه ای دیگر انجام می شود. طوری که بزرگ تر و گسترده تر شده است، در حال حاضر داد و ستد ها توسط شرکت های بازرگانی انجام می گیرد؛ این شرکت ها دارای انواع مختلف می باشد و در برخی از کشور ها با هم متفاوت هستند، اما در کل همه یک هدف را دنبال می کنند.

شرکت بازرگانی دارای تعاریف متعدد می باشد ؛ اما در تعریف کلی می توان گفت به شرکت هایی گفته می شود که برای به دست آوردن سود کالا خرید و فروش کرده و یا خدمات ارائه می دهند. دو یا چند نفر برای بدست آوردن سود این شرکت ها را به ثبت می رسانند هر چقدر در شرکت های بازرگانی افراد بیشتری شریک باشد. این شرکت ها سود بیشتری نیز خواهند داد؛ بنابراین بزرگ تر بودن شرکت بازرگانی تاثیر بسزایی در بدست آوردن سود دارد.

برای توضیح بازرگانی باید جنبه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، تجاری و بین‌المللی تبادل کالا را مدنظر قرار داد. در واقع، توضیح بازرگانی در کشورهای مختلف، حتی استان‌های مختلف، کم و بیش متفاوت است. به عنوان مثال، آنچه در کشور ما قانونی است و شرکت بازرگانی می‌تواند تهیه و عرضه کند، ممکن است در یک کشور همسایه غیرممکن باشد.

به عنوان مثالی بهتر، فرض کنید در ایران شرکت بازرگانی هست که محصولات نفتی به کشورهای همسایه صادر می‌کند. هدف چنین شرکت بازرگانی‌ای ارتقاء سطح صادرات کشور در مبحث نفت است و از آنجا که ایران از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات و مشتقات نفتی است، از چنین فعالیت‌های بازرگانی خارجی استقبال می‌کند. با این حال، در کشور مثل آلمان، به دلیل نیاز کشور به حفظ ذخایر نفتی  و محصولات پایه، امکان صادرات و فعالیت بازرگانی متناظر با آن وجود ندارد.

خدمات شرکت بازرگانی 

شرکت خدمات بازرگانی شرکتی می باشد  که با هدف خرید و فروش کالا و خدمات و کسب درآمد ایجاد  شده است. موضوع خدمات شرکت بازرگانی، انجام امور تجاری و داد و ستد کالاها می باشد. به عبارت دیگر شرکت بازرگانی، شرکتی است که فعالیت‌هایی نظیر خرید، فروش، صادرات و واردات در امور داخلی و خارجی را  انجام می‌دهد. شرکت بازرگانی ‌ شرکت سهامی خاص یا شرکت با مسئولیت محدود هستند.

تجارت بین الملل دارای ریسک بالایی اسمی باشدت بنابراین علاوه بر داشتن سود خوب اگر با اطلاعات کافی صورت نگیرد امکان دارد خسارات زیادی را به تاجر تحمیل کند. اما‌ راهی مطمئن برای آگاهی بیشتر و محدود کردن مسئولیت شخصی شما در این زمینه، استفاده از خدمات شرکت های بازرگانی می باشد. ‌شما به کمک این شرکت ها از بروکراسی اداری  و صرف هزینه های بیشتر نیز رهایی می یابید، بنابراین در هزینه های عملیاتی مربوط به گمرک نیز صرفه جویی صورت کی گیرد، این شرکت ها مزایای قانونی و مالیاتی فراوانی دارند. شرکت های بازرگانی می توانند در تنظیم و تکمیل اظهارنامه گمرکی و ترخیص سریع و به موقع کالاها  به شما کمک  برسانند‌.

از دیگر مزایای این شرکت ها  این می باشد که به بازرگانان اجازه می‌دهد تا با خیال آسوده و بدون ریسک به صادرات و واردات روی بیاورند. برای صادر کنندگان خدمات شرکت های بازرگانی‌، بخش اعظم اعتبار و بار مسئولیت ایجاد شده توسط تجارت بین‌الملل را میسر می‌کند. کمیسیون‌های اخذ شده توسط برخی از این شرکت ها، براساس حجم واردات و صادرات بوده است. این بدان   معنی است که هزینه‌ها با توجه به میزان واقعی تجارت در نوسان می باشد  و هزینه‌های عملیاتی کمتری در طول دوره‌ های فروش از شما دریافت  می گردد و این کار شما را از بار اجرایی زمان بر مصرف اعتبار و جمع‌آوری فروش‌ های صادراتی رعایی می بخشد. این شرکت ها ، به عنوان یک نهاد قانونی جداگانه، مسئولیت تجارت شما را به عهده دارند. آن ها در وارد کردن تخصصی کالاهای شما و نیز ارائه تدارکات مربوط به صادرات بسیار موثر می باش`ند . به کارشناسان این شرکت ها به طورکامل آموزش‌ های مربوطه داد شده است بنابراین آن ها می توانند دانش و توصیه‌ های مهم را به شما یادآور شوند تا بتوانید از پیچ‌ و خم مقررات گمرکی با موفقیت بیرون آمده و به هدف خود دست یابید. ‌

خدمات ارزی بازرگانی

خد‌مات ارزی بازرگانی شامل موارد زیر می باشد:

فروش ارز سنایی،فروش ارز نیمایی، خرید ارز نیمایی،  خرید ارز سنایی، ارائه خدمات متناسب به فعالان اقتصادی در زمینه رفع تعهدهای صادراتی و بازگشت عواید حاصل از صادرات در اکثر کشورهای دنیا، ارائه خدمات کامل بانکی داخلی به واردکنندگان اعم از پیگیری کلیه مراحل بانکی مربوط به ثبت سفارش‌های وارداتی، انجام حواله ارزی از طریق روابط کارگزاری،  دریافت حواله‌های ارزی رایج از تمامی کشورها ‌،  انجام امور سامانه‌ای مشتریان،  انجام خدمات کارگزاری بانک‌، ترانسفر مالی صادرکنندگان

شرایط اخذ کارت بازرگانی

کارت  بازرگانی کارتی می باشد  که در صورت دریافت به فرد  اجازه ‌‌‌ تجارت، واردات و صادرات کالاهای مختلف را می دهد . در اصل  تاجرانی می‌توانند ‌ تجارت برون مرزی را انجام دهند  که دارای این کارت باشند. این کارت ‌ نوعی مجوز است  که افراد با در دست داشتن آن می توانند به تجارت خارجی بپردازند که هم برای اشخاص حقیقی و هم برای اشخاص حقوقی صادر می گردد. صدور کارت بازرگانی از طریق اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور صورت می گیردو پس از آن باید توسط سازمان صمت  یا همان سامانه جامع تجارت تأیید می شود  تا بتوان با بهره گیری  از آن به تجارت برون مرزی اقدام نمود. این کارت فقط برای اتباع ایرانی صادر شده  و افرادی که تابعیت ایرانی نداشته باشند ، به‌عنوان شخص حقوقی (و نه حقیقی) به دریافت  این کارت اقدام کنند

شرایط دریافت کارت بازرگانی

برای دریافت کارت بازرگانی مانند دریافت هر مجوز دیگری نیاز به ارائه مدارک و شرایط خاصی هست. البته لازم به توضیح  می باشد که بسته به نوع کارت ، شرایط گرفتن کارت بازرگانی متفاوت است. برای مثال مدارکی که برای ثبت نام کارت بازرگانی شخص حقیقی لازم می باشند  با مدارک لازم برای شخص حقوقی فرق دارند. ‌

هزینه اخذ کارت بازرگانی

‌کارت بازرگانی وسیله‌ای می باشد  تا افراد در عرصه‌ی صنعت و تجارت بتوانند به فعالیت اقدام کنند، به موجب ماده سه قانون صادرات و واردات کالا کلیه‌ی افراد ‌ با دریافت کارت بازرگانی، قادر خواهند بود در عرصه‌ی صادرات و واردات کالا‌ها ‌ فعالیت کنند، اخذ کارت بازرگانی برای تجار و فعالان اقتصادی که خواستار فعالیت در عرصه جهانی هستند حائز اهمیت است و ‌ کارت بازرگانی مزایای بیشماری از قبیل ارتباط با تجار خارجی، معرفی فرد به عنوان تاجر در جامعه، ثبت سفارشات و ترخیص کالاهای مختلف،وارد کردن کالاهای مختلف در مناطق آزاد دارد. هزینه کارت بازرگانی ‌ به نوع فعالیتی که قرار است انجام گردد (موردی، خدماتی، تجاری، تولیدی)  بستگی دارد. ‌

نحوه صدور کارت بازرگانی

طبق تعریف گمرک، کارت بازرگانی مجوزی می باشد که دارنده آن چه شخصی حقیقی  باشذ و یا  چه شخصیتی حقوقی، قادر خواهد بود  با داشتن آن اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا ها نماید. این نوع تجارت از ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات ، حق العمل‌کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز می باشد. بیشتر افراد علاقمند به فعالیت های بازرگانی، برای دریافت کارت بازرگانی از طریق وزارت بازرگانی اقدام می نمایند و ‌ اگر درک درستی از نحوه درست این کارت نباشد با تمام مزیت‌هایی که دارد  می تواند آفرین باشد. شرایط صدور به این شرح می باشد

الف) برای افراد حقیقی ایرانی

– داشتن حد اقل 21 سال ‌.

-داشتن برگ پایان خدمت نظام و یا برگ معافیت برای آقایان.

-داشتن سه سال سابقه فعالیت های تجاری ‌ و یا داشتن مدرک مجوز تولید صادره یکی از وزارتخانه متبوع.

– داشتن محل کسب ‌ متناسب با رشته فعالیت ‌ ‌

– داشتن دفاتر قانونی با ارائه اظهار نامه های ثبتی‌

– داشتن حساب جاری معتبر نزد ‌ ‌ بانک‌های عامل کشور.

ب) برای افراد حقیقی غیرایرانی

-داشتن کلیه شرایط مقرر برای افراد ایرانی به جز برگ پایان خدمت نظام معافیت.

– داشتن پروانه کار و اقامت معتبر.

-مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده صدورکارت بازرگانی اشخاص حقوقی

اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت شرکتها رسیده باشد

اصل گواهی پلمپ دفاتر ، از اداره ثبت شرکتها

برای دریافت اظهارنامه و گواهی پلمپ به نزدیکترین دفتر پست و اداره ثبت شرکتها مراجعه فرمائید

در خصوص شرکت های با مسئولیت محدود ارائه یک برگ کپی تقاضانامه ثبت شرکت داخلی و شرکت نامه رسمی که ممهور به مهر اداره ثبت شرکت ها باشد الزامی است.

در خصوص شرکت های سهامی خاص و عام ارائه یک برگ کپی اظهار نامه ثبت شرکتهای سهامی خاص یا عام که ممهور به مهر اداره ثبت شرکت ها باشد الزامی است

اصل گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل

فرم دال تکمیلی از سایت به همراه امضاء مدیرعامل، مهر شرکت و گواهی امضاء در دفتر اسنادرسمی

اصل گواهی موضوع ماده 186ق.م .م مربوط به آخرین سال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن صدورکارت بازرگانی در سال جاری به آدرس دفتر مرکزی شرکت

روزنامه رسمی تاسیس و کلیه تغییرات شرکت تا این تاریخ، موضوع فعالیت شرکت بایستی درراستای صادرات و واردات کالا باشد

اصل کارت ملی مدیرعامل در صورت داشتن هر گونه تغییرات در مشخصات سجلی اسکن و بارگذاری تصویر شناسنامه از تمامی صفحات الزامی میباشد دو قطعه عکس جدید، تمام رخ ، ساده رنگی و با پشت زمینه سفید

اصل مدرک تحصیلی معتبر حداقل دیپلم متوسطه مدارک خارج از کشور پس از ارزشیابی توسط اداره دانش آموختگان وزارت علوم مورد پذیرش می باشد

‌‌تمدید کارت بازرگانی

مهلت تمدید کارت بازرگانی، پیش  از زمان سررسیدن انقضای کارت می باشد. طریقه تمدید ‌ کارت بازرگانی، در ‌ سامانه جامع تجارت ایران که جهت انجام فرآیند مورد نظر راه اندازی شده توضیح داده شده است . داشتن برگه مفاصا حساب مالیاتی، از جمله مدارک لازم، جهت تمدید کارت بازرگانی می باشد ‌.

کارت بازرگانی، ‌ از اصلی  ترین مدارک مورد نیاز، برای اشخاص حقیقی یا حقوقی ای جهت انجام صادرات، واردات و انجام فعالیت تجاری، در سطح بین المللی است. بدون داشتن این کارت، انجام این فعالیت ها، نا ممکن است و از آنجا که به موجب قانون، امکان اجاره آن نیز نیست و این عمل، جرم به حساب می آید. هر فرد، باید، کارت مختص به خود را دریافت کند.

جهت دریافت کارت بازرگانی، متقاضیان باید، پس از تکمیل مدارک لازم، به سامانه جامع تجارت ایران، مراجعه نموده  و با ارائه مدارک و هزینه های لازم، درخواست خود را در سامانه ثبت نمایند. ولی از آنجا که کارت های بازرگانی، برای مهلت معینی اعتبار برای آن ها در نظر گرفته شده است، دارندگان آن‌  باید، قبل از انقضای مهلت اعتبار کارت، در خصوص تمدید کارت بازرگانی خود، اقدامات لازم را صورت دهند  تا مشمول دعاوی مرتبط با کارت بازرگانی نشوند.

صدور کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی ایرانی

شرایط صدور کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی ایرانی به شرح زیر می باشد.

1- یک برگ اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که ‌ اداره ثبت شرکت ها  گواهی کرده باشد.   

2- اصل گواهی عدم سوء پیشینه  برای 6 ماه اخیر‌

3- اصل مفاصاحساب مالیاتی ‌ مبنی بر بلا مانع بودن صدور کارت بازرگانی‌

4- اصل کارت ملی و ‌ کپی ‌ از پشت و روی آن

5- سه قطعه عکس 6*4جدید‌

6- ارائه اصل و کپی مدرک تحصیلی معتبر‌( برای مدارک حداقل دیپلم ملاک است)

7- اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان‌

8- ‌ داشتن حداقل سن 23 سال ‌‌

9- اصل گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری و حسن اعتبار بانکی ‌

10- ارائه یکی از مدارک ذیل:

الف-اصل و کپی سند مالکیت شش دانگ با  مشخصات  متقاضی ، به آدرس دفتر کار(آدرس اظهارنامه)

ب-اصل و کپی اجاره نامه محضری معتبر به نام متقاضی، برای محل کار و به آدرس دفتر کار(آدرس اظهارنامه)

ج-اصل و کپی سند مالکیت به نام غیر و اصل و کپی اجاره نامه عادی به نام متقاضی،برای محل کار و به آدرس دفتر کار(آدرس اظهارنامه)با امضای دوشاهد ذیل آن

11- ارائه ی اصل و کپی مدرک تولیدی معتبر از یکی از وازارتخانه های تولیدی برای واحدهای تولیدی الزامیست.(صنوف تولیدی دارای پروانه ی کسب مشمول این بند نمی گردند)

12- ارائه کد اقتصادی جدید(اصل و کپی)و ‌ تعهد مبنی بر ارائه کد اقتصادی جدید پس از صدور

انواع خدمات مشاوره بازرگانی

بصورت کلی به هر  فعالیتی که در جریان مبادله انواع کالاها و یا خدمات‌ از مرحله تولید تا رسیدن به ‌ مصرف‌کننده صورت گیرد  را‌ بازرگانی می‌گویند. به همین دلیل می توان  گفت که فعالیت بازرگانی، چارچوب اصلی سرمایه‌داری را شکل می دهد. ‌فعالیت‌های بازرگانی بر اساس تعریفی که بیان شد، نقش رابط را برای عوامل تولید کالا و مصرف کنندگان دارد.

کاربرد کارت بازرگانی

‌‌طبق  قوانین گمرکی کشور، کارت بازرگانی مجوزی می باشد  که دارنده ی آن، اعم از شخص حقیقی و حقوقی ‌ ‌ با داشتن آن، اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا می کند. در ایران تنها بازرگانانی قادر خواهند بود  در واردات و صادرات فعالیت کنند  که ‌ کارت بازرگانی داشته باشند. لذا، کارت بازرگانی جهت صادرات و واردات کالا برای تاجر ضروری است و تاجر اعم از شخص حقیقی یا حقوقی بایستی  با در دست داشتن آن برای امور تجاری از جمله گشایش اعتبار در بانک استفاده کند . این کارت توسط شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن کشور  ‌ صادر می گردد. صدور کارت بازرگانی برای بازرگانان و شرکت های خارجی نیاز  به معامله متقابل دارد ‌، یعنی در صورتی به بازرگانان خارجی کارت بازرگانی ارائه می گردد که کشور آن ها نیز به بازرگانان ایرانی اجازه فعالیت بازرگانی دهند. مدت اعتبار کارت بازرگانی حسب درخواست متقاضیان از یک تا پنج سال بوده است در صورت تایید توسط وزارت بازرگانی معتبر می باشد.

از جمله کاربردهای کارت بازرگانی می توان به موارد ذیل اشاره نمود از :

– حق العمل کار گمرک علاوه بر کارت حق العمل کاری کارت بازرگانی را نیز می بایست داشته باشد.

– ثبت سفارش جهت واردات  و ترخیص ‌کالا

– صادرات کلیه کالاهای مجاز

– واردات از مناطق آزاد ‌تجاری

– ثبت نام تجاری لاتین

– صدور گواهی مبدا

– صدور ویزای تجاری

– شرکت در نمایشگاه ه های بین المللی داخلی و خارجی

– بهره مندی از یارانه صادرات

– امکان ارتباط با بازرگانان خارجی

مراحل بازرگانی خارجی

برای فعالیت در امور بازرگانی خارجی، ابتدا باید مراحل بازرگانی خارجی را به دقت بدانید، سپس برای چنین فعالیتی تصمیم بگیرد و اقدام کنید. مراحل بازرگانی خارجی به صورت خلاصه شامل، ثبت شرکت بازرگانی، دریافت کارت بازرگانی، ارتباط با شرکت‌های خارجی جهت تامین یا فروش کالاهای موردنظر آنها، مذاکره با تامین کنندگان یا مصرف‌کنندگان داخلی و در نهایت عقد قرارداد و دریافت مجوزهای وارد یا خارج کردن کالا از طریق کانال‌های قانونی بین دو کشور است.

در ایران تسهیلات بسیار زیادی در اختیار شرکت‌های بازرگانی صادرات و واردات محصولات مختلف قرار می‌گیرد. بخصوص برای کشورهای همسایه، شرکت‌های بازرگانی می‌توانند از راه‌های هوایی، زمینی و دریایی اقدام به ورود یا خروج کالا بین ایران و همسایه‌هایش کنند.

شرکت‌های بازرگانی تهران

ایران کشور بسیار وسیعی است، از این جهت، با کشورهای زیادی هم مرز مشترک دارد. بیشتر شرکت‌های بازرگانی تهران در هر دو قسمت داخلی و بین‌المللی فعالیت دارند. شرکت‌های بازرگانی تهران از قابلیت‌های گسترده‌ای که جغرافیای کشور در اختیار آنها قرار می‌دهد بهره می‌برند.

اگر شما یک تولیدکننده هستید و نیاز دارید کالای تولید خود را در بازارهای داخلی و بین‌المللی عرضه کنید، یا اینکه فروشنده هستید و نیاز به مواد یا کالاهای مختص فعالیت خود دارید، می‌توانید با شرکت‌های بازرگانی تهران وارد مذاکره شوید و از این طریق به هدف تجاری خود برسید. این شرکت‌های بازرگانی به شما مشاوره‌های مورد نیاز برای تسهیل فرایند خرید یا فروش کالاهای مختلف را ارائه می‌دهند.

همچنین، و به‌طور ویژه، اگر بخواهید به کشورهایی مثل عراق، سوریه، ترکیه، ارمنستان، امارات و بسیاری کشورهای همسایه دیگر، کالای خاصی را ارسال کنید اما راه و روش آن را نمی‌دانید، می‌توانید با یک شرکت بازرگانی خارجی قراردادی عقد کنید که تسهیلات مورد نیاز صادرات را در اختیار شما قرار دهند.

ثبت سفارش بازرگانی

در سامانه‌های ساخته شده برای وزارت بازرگانی، قسمت‌هایی تحت عنوان ثبت سفارش بازرگانی وجود دارد که به شما کمک می‌کند مراحل مورد نیاز برای صادرات یا واردات کالای موردنظرتان را طی کنید. به عنوان مثال، برای ورود کالا به کشور، واردکننده  وارد سایت ثبت سفارش بازرگانی می‌شود و اموری چون ثبت‌نام، استعلام و در نهایت پرداخت حق‌الزحمه گمرک را انجام می‌دهد.

در این‌گونه سامانه‌ها، شما باید اطلاعات دقیقِ کالایی که می‌خواهید وارد یا خارج کنید، آدرس گیرنده یا فرستنده، کدهای گمرکی، توضیحات محصول و شرکت‌های صادر و واردکننده و اطلاعاتی از این دست را به صورت آنلاین وارد کنید.

شما می‌توانید از دو طریق اقدام به انجام امور بازرگانی نمایید، یا شرکت بازرگانی ثبت کنید یا از یک شرکت بازرگانی برای انجام امورات صادرات و واردات کالا کمک بگیرید.

مفاهیم پایه بازرگانی

امروزه در تجارت و داد و ستد مفاهیم پایه ای وجود دارد که افراد از این طریق در تمام جهان و در سطوح بین المللی می توانند با یکدیگر تعامل کنند. در ذیل به برخی از این مفاهیم اشاره می کنیم.

مبادله

در گذشته مبادله به داد و ستد کالاها گفته می شد. این مفهوم امروزه حتی برای معاملاتی که در آن از پول نیز استفاده می شود صادق است. برای انجام کار بازرگانی می بایست در اول کار با مفهوم مبادله و قوانین واردات آشنا شوید مبادله یعنی گرفتن کالا و دادن جنس، امروزه با پول معامات تجاری انجام می شود، اما در برخی موارد مبادله نیز حرف اول را می زند.

تجارت

انجام معاملات بازرگانی و داد و ستد کالا به این منظور که در پایان معامله به سودی برسیم را تجارت می گویند. در واقع در تجارت با فروش کالا فرد فروشنده به سود معامله فکر می کند. در گذشته که معاملات که فقط از طریق مبادله کالا به کالا بود هر دو طرف از مبادله بهره مند می شدند. معمولا انجام مبادله کالا اگر هدف از این کار سود باشد به این عمل تجارت می گویند.

بازرگانی

به کلیه اموری که در جریان معاملات تجاری و مبادلات کالا از مرحله تولید مواد، ساخت و عرضه مواد و تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد بازرگانی گفته می شود. تمامی امور دیگر مانند حمل و نقل، توزیع، ترخیص کالا، ترخیص کالا و غیره نیز در این دسته قرار می گیرند.

بازرگانی به فعالیتی می گویند که در هنگام تجارت انجام می شود. یعنی از مرحله مبادله کالا تا رسیدن آن کالا ها به دست مصرف کننده بازرگانی می گویند.

بازرگان

به کسی که کار تجارت انجام داده و به فعالیت بازرگانی می پردازد. بازرگان می گوید بازرگان باید زیرک باشد و به نیاز های کالایی جامعه نیز واقف باشد.

شرکت های بازرگانی بر اساس نوع فعالیت

شرکت های بازرگانی برای سود آوری بیشتر می توانند فعالیت خود را از کشور نیز خارج کنند؛ یعنی داد و ستد با کشور های خارجی نیز داشته باشند. معمولا شرکت هایی که بازرگانی خارجی دارند دارای مدیران چند ملیتی نیز هستند که در آن شرکت مشغول به فعالیت می باشند.

برای اینکه شرکت های بازرگانی به معاملات خارجی بپردازند یعنی واردات و صادرات انجام دهند. می بایست شرکت خود را ثبت بین الملی بکنند یعنی با اقدام برای دریافت کارت بازرگانی شرکت خود را ثبت بین المللی می کنند.

همان طور که در قسمت بالا گفته شد ، شرکت های بازرگانی بر اساس نوع فعالیتشان به دو دسته تجاری و خدماتی تقسیم می شوند. فعالیت شرکت های تجاری خرید و فروش کالا از کل دنیا می باشد؛ که دارای ویژگی های زیادی می باشد. این ویژگی ها اعم از :

با فروش کالا می توانند کسب درآمد داشته باشند، با تعداد زیادی از کالا ها تجارت انجام می دهند، از فعالیت خرید و فروش سود قابل توجهی به دست می آورند و….  اما شرکت های خدماتی کالایی را خرید و فروش نمی کنند این شرکت ها درآمد خود را از راه خدماتی که انجام می دهند بدست می آورند.

وظایف بازرگانی

بازرگان در اصل واسطه ای میان مصرف کننده و عوامل تولید است که دارای وظایفی می باشد، که با توجه به این وظایف فعالیت خود را انجام می دهد. فعالیت بازرگان به شرح زیر می باشد :

بازرگان وظیفه تهیه کالا و به گردش درآوردن فعالیت های تولیدی و خدماتی را به عهده دارد.

کالاهای که از راه داد و ستد دست بازرگان ها هستند می بایست این افراد کالا ها را به دست مصرف کننده برساند.

اقسام شرکت های بازرگانی

شرکت سهامی : شرکت های سهامی یکی از اقسام شرکت بازرگانی می باشد که در آن سرمایه به سهام هایی تقسیم می شوند ،که افراد با خرید این سهام ها جز صاحبان سهام محسوب شده و وظایفی به عهده دارند البته وظایف آن ها به میزان سهامشان بستگی دارد. 

شرکت تضامنی : شرکت های تضامنی از شرکا تشکیل شده است مسئولیت شرکا هیچ ربطی سرمایه ی آن ها نداشته و هر یک طبق وظیفه از قبل تعیین شده به کار خود می پردازند.

شرکت با مسئولیت محدود : معمولا دو یا چند نفر برای انجام کار های تجاری شرکتی را تاسیس می کنند. هر یک از افراد سرمایه ای به این شرکت می آورند و وظیفه هر یک از آن ها به میزان سرمایه ای که می خواهند بیاورند بستگی دارد.

شرکت مختلط غیر سهامی : معمولا این شرکت بین چند نفر تاسیس شده و همچنین برای تاسیس نیاز به یک ضامن دارند معمولا این شرکت برای فروش سهام به انتشار آن نمی پردازند.

شرکت مختلط سهامی : این شرکت با نام مخصوصی بین یک عده شریک سهامی و یک یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می شود.  

شرکت نسبی : برای تاسیس این شرکت می بایست اسم مخصوصی را در نظر بگیرید و این شرکت نیز مسئولیت شرکا به میزان سرمایه بستگی دارد.

شرکت تعاونی تولید و مصرف : معمولا تاسیس این برای رفع نیاز های جامعه و همچنین بهتر شدن وضعیت اقتصادی می باشد که شرکا خود داوطلبانه به همکاری می پردازند. همه این شرکت ها جزء اقسام شرکت تجاری محسوب می شود که دارای ویژگی های متفاوت و کارایی متفاوت می باشند. 

نحوه کار شرکت‌های بازرگانی

معمولا شرکت های بازرگانی باید قبل از هر چیز به ثبت رسیده و سپس به کار خود بپردازند شرکت های بازرگانی با توجه به نوع و حرفه فعالیت به صورت شرکت های مختلف پدیدار می شوند. معمولا اکثر شرکت های بازرگانی با توجه به بازار و میزان سرمایه ای که دارند، کسب کار خود را ایجاد کرده و به گسترش آن می پردازند. معمولا این افراد با شناخت بازار به بهبود وضعیت شرکت و همچنین سود دهی بیشتر کمک می کنند.

در گذشته معمولا تاجر های زبر دست با مسافرت کردن به کشور ای مختلف به تجارت خود می پردازند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و با استفاده از راه‌های مختلف ارتباطی دیگر نیاز به سفر نبوده و شرکت های بازرگانی می توانند حتی از دور دست خدمات خود را به کشور های دیگر ارئه دهند . برای فهمیدن این موضوع به این مثال دقت کنید کشور هند یکی از بزرگ ترین صادرکنندگان خدمات در حوزه آی تی است. این کشور به راحتی خدمات خود را با استفاده از تکنولوژی روز دنیا به سایر کشور ها ارسال می کند.

ثبت شرکت بازرگانی

شما باید قبل از ثبت کردن شرکت به این نتیجه رسیده باشید، که می خواهید در چه زمینه ای شرکت را ثبت کرده و فعالیت کنید؛ با مشخص شدن نوع فعالیت حال نوبت به ثبت کردن آن می رسد. شما می بایست برای ثبت شرکت از طریق سامانه ثبت شرکت به صورت کاملا اینترنتی شرکت مورد نظرتان را ثبت کنید.

 البته لازم به ذکر است که شرکت های مختلفی هستند که در زمینه ثبت شرکت به شما کمک کرده و کار را برای شما راحت تر می کند. شما می توانید با مراجعه به این شرکت ها و مشاوره کردن با کارشناس های آنان به راحتی شرکت مورد نظرتان را ثبت بفرمایید.

مزایای تشکیل شرکت بازرگانی

 1. قانون مندی کردن شرکت و توفق نامه ای که بین آن ها انجام می شود.
 2. وظایف مسئولیت و اختیارات هر هر شخص به شکل قانونی مشخص می شود.
 3. با تشکیل شرکت بازرگانی میزان سرمایه هر شریک و همچنین نوع فعالیتی که انجام می دهند و میزان تعهدات مالی و حقوقی هر شریک به طور کامل و آشکار مشخص می گردد.
 4. با ثبت شرکت بازرگانی دیگر لازم نیست هر شریک حقیقی فعالیت داشته باشد شما می توانید اشخاص حقیقی را به حقوقی تبدیل کرده و به فعالیت خود بپردازید.
 5. باعث ایجاد اعتماد و افزایش اطمینان خاطر شرکاء و مشتریان می گردد.
 6. اگر بخواهند سرمایه خود را افزایش دند می توانند سهام به فروش برسانند.
 7. با ثبت شرکت بازرگانی شما می توانید در مناقصات و مزایده ها شرکت کرده و به راحتی اجازه حضور بگیرید.

مدارک و شرایط لازم برای ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص 

همان طور که گفته شد شرکت های سهامی به شرکت های سهامی عام و خاص تبدیل شده است ، برای ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص مداک و شرایطی لازم می باشد. این شرایط اعم از : 1. باید ۳۵ درصد سرمایه به صورت نقد پرداخت گردد. 2. باید تعداد اعضا بالای 3 عضو بوده و حداقل 2 بازرس نیز داشته باشد. 3. مدیر عامل انتخابی باید بالای 23 سال سن داشته باشد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی عام عبارتند از

 1. کپی هر اوراق هویتی و به همراه داشتن کپی کارت ملی و شناسنامه 2. وجود امضای اقرارنامه 3. اگر کار های ثبت توسط وکیل صورت می گیرد داشتن وکالت نامه نیز ضروری می باشد.

مدارک و شرایط لازم برای ثبت شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود

ثبت شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود بسیار راحت بوده و شما نیز می توانید با ارائه مدارک و داشتن شرایط کافی اقدام به ثبت شرکت کنید. این مدارک و شرایط اعم از : 1. می بایست حداقل سرمایه برای شرکت مبلغ صد هزار ریال باشد . 2. مدیر عامل انتخابی می بایست سنی بالای 23 سال داشته باشد . 3. باید تعداد اعضا از دو نفر بیشتر باشد . 4. کل سرمایه را یک جا می بایست پرداخت کرد.

مدارک ثبت شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود عبارتند از:

برای ثبت شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود مدارک زیادی لازم نمی باشد اولین مدرکی که باید به همراه داشته باشید کپی کارت ملی و شناسنامه شما می باشد. دومین مدرک اصل گواهی عدم سوء پیشینه می باشد در صورت نداشتن این مدرک به هیچ عنوان قادر به ثبت شرکت نمی باشید. آخرین مدرک داشتن مجوز ثبت شرکت می باشد.

کار شرکت های بازرگانی چیست؟

 شرکت های بازرگانی اولین کاری که می بایست انجام دهند خرید کالایی است، که با ان تجارت انجام می دهند دومین کاری که انجام می دهند، فروش این کالا ها برای سودهی می باشد. سومین کار نیز توزیع کالاهای مورد نیاز است و در آخر صادرات و واردات کلیه ی کالاهای مجاز بازرگانی جز کارهایی است که شرکت بازرگانی انجام می دهد.

 شرکت های بازرگانی می بایست از گمرک کالاها را ترخیص کنند و همچنین اعتبارات و ال سی نزد بانک ها را افزایش دهد. شرکت بازرگانی برای افزایش مشتری می بایست در تمام نمایشگاه ها و سمینارها و همایش های داخلی و خارجی شرکت کنند. همچنین نمایندگی شرکت های مختلف را قبول کرده و خود نیز به شرکت های مختلف نمایندگی بدهند و همچنین در صورت کسری بودجه و سرمایه از کلیه ی بانک ها و موسسات وام دریافت کنند.

شرکت های بازرگانی معمولا تعاریف متعدد دارد اما تعریف کلی آن به شرکت هایی که گفته می شود، که کالا و خدمات خود را ،حتی با کشور های خارجی ارائه می دهند. این شرکت ها با توجه به نوع فعالیتشان به دو دسته تجاری و خدماتی تقسیم می شود. شرکت های بازرگانی تاثیر بسزایی در رشد اقتصاد دارد؛ چرا که کالاهای مورد نیاز کشور را صادر و وارد کرده و همچنین سرمایه وارد کشور نیز می کنند.

خدمات بازرگانی

خدمات بازرگانی به فعالیت های مختلف بازرگانی اعم از ترخیص کالا ، صادرات کالا، واردات کالا، حمل و نقل بین المللی، حمل بار هوایی، حمل بار زمینی، حمل بار دریایی، چارتر کشتی، خرید از سرتاسر جهان، حمل کانتینر و غیره گفته می شود. این خدمات را شرکت های بازرگانی به دو دسته تقسیم می کنند که هر کدام از آن ها را در زیر به اختصار توضیح می دهیم.

خدمات بازرگانی

خدمات بازرگانی به تولید کننده

تولید کنندگان انواع کالاها در تمام جهان برای تولید کالاهای خود و یا عرضه و فروش آن ها به مواد، خدمات و وسایلی نیاز دارند تا بتوانند به وسیله آن ها محصولات خود را تولید و عرضه کنند. این خدمات شامل انواع خرید ها مانند خرید ماشین ها، مواد اولیه، ابزار، قطعات و غیره است. شرکت های بازرگانی این خدمات را در تمام حوزه های شناسایی منبع، تامین ، تجهیز و تدارک مواد اولیه به تولید کنندگان خدمات رسانی می کنند.

خدمات بازرگانی به مصرف کننده

رساندن کالاها و محصولات تولید شده در تمام جهان به مصرف کنندگان نیز از فعالیت های مختص به حوزه خدمات بازرگانی است. خدمات بازرگانی نیازها و سلیقه های مشتری را می شناسد و تلاش دارد که کالاها و خدمات تولید شده را متناسب با نیاز جامعه به دست مشتریان برساند. این شرکت های بازرگانی با توجه به نیاز مشتری و در جهت کسب رضایت او کالای مد نظرش را تهیه و به او عرضه می کنند. این شرکت ها با دادن مشاوره دقیق و درست از انواع کالاها در سراسر جهان به مصرف کننده این اختیار را می دهد تا با چشمی باز کالای خود را خریداری کند. خدمات برزگانی برای انجام کارهای ذکر شده برنامه هایی تدوین شده در دست دارد تا با شناسایی استعدادهای مشتری زمان پرداخت بهای کالا و دیگر مشخصات و شرایط مشتری به وی خدمات رسانی کند. برای اطلاع از اخبار گمرکی و تعرفه های گمرکی کلیک کنید.

خدمات بازرگانی به اقتصاد کشور

فعالیت های بازرگانی در جهت سیاست ها و روش هایی است که اقتصاد هر کشور بنا می کند. به طور مثال برخی کشورها در جهت سیاست های اقتصادی ورود و یا صادرات برخی از کالاها را ممنوع می کنند. اجرای این سیاست ها می تواند به تقویت سیستم اقتصادی کشور کمک کند. در صورتیکه سیاست های کشور صادرات برخی از کالاها را برای تقویت بنیه اقتصادی کشور در اولویت بداند بازرگانی اقدام به اجرای این سیاست ها می کند. خدمات بازرگانی قادر است فاصله مکانی و زمانی بین تولید کننده ها و مصرف کننده ها را با گردش کالا در جهت تقویت اقتصاد کشور تنظیم کند. انجام فعالیت های بازرگانی در کشور باعث تقسیم کار بین تولیدکننده ها می شود و موجب می شود که هر تولیدکننده به تولید کالای به خصوصی مشغول شود این امر سبب می شود که توانایی های فردی افراد در کسب مهارت های خاصی بیشتر شده و در نهایت کارایی و تولید ملی یک کشور افزایش پیدا کند.

مشاوره بازرگانی

همه افراد وارد کننده و صادر کننده کالا برای انجام امور بازرگانی خود نیاز دارند که قبل از اقدام آموزش هایی را در رابطه با تجارت و داد و ستد کالا در سطوح بین الملل ببینند. مشاورین موجود در شرکت های بازرگانی از مراحل ابتدایی تا انتهای کار به واردکنندگان و صادرکنندگان کالا مشورت می دهند. این مراحل شامل دریافت کارت بازرگانی، ثبت شرکت و اظهار نامه شرکت، دریافت کد اقتصادی، ثبت و پلمپ دفتر تجاری و در نهایت ثبت سفارش کالا در سامانه ثبت شفارش و سامانه جامع تجارت هستند. صادرات و واردات کالا یکی از مهمترین بخش های بازرگانی در سطوح بین المللی است. مراحل بازاریابی صادراتی، قوانین واردات و ترخیص کالا و همچنین نحوه شناسایی تعرفه کالاها و محاسبه عوارض ورودی آن ها برخی از مراحلی است که در طی واردات و صادرات لازم است افراد آن ها را بررسی نمایند. خدمات مشاوره بازرگانی در رابطه با امور زیر مشاور می دهند:

 • ارائه مشاوره در تمامی امور بازرگانی و گمرکی بر اساس آخرین بخش نامه ها و قوانین بازرگانی کشور
 • برآورد اولیه و اعلام تمامی هزینه های خرید، حمل و ترخیص کالا بر اساس تعرفه قانونی کالا قبل از دریاف آن در کشور مبدا است.
 • اعلام تمامی هزینه های حمل و نقل هوایی کالا و ترخیص آن از گمرک به خریدار و شرکای تجاری
 • انعقاد قرارداد معتبر بر اساس پروفرما یا پیش فاکتور به مشتری

مشاوره بازرگانی

انواع بازرگانی

فعالیت ها و امور بازرگانی از جهت موقعیت مکانی به دو دسته بازرگانی داخلی و خارجی تقسیم می گردد.

بازرگانی داخلی

به معاملات تجاری و داد و ستد که در داخل مرزهای کشور انجام می شود بازرگانی داخلی گفته می شود. در این نوع بازرگانی خرید و فروش کالا در داخل کشور انجام می گیرد.  انجام این فعالیت ها جهت تامین نیاز ها از طریق تولید کنندگان یا منابع داخلی است و داد و ستد در این نوع بازرگانی بر اساس پول رسمی کور انجام می شود.

بازرگانی خارجی

همانطور که از نامش نیز پیداست در بازرگانی خارجی خرید و فروش و معاملات تجاری در سطوح بین المللی انجام می شود. در این نوع بازرگانی خریداران و فروشندگان با ارزهای بین المللی در ارتباط هستند و برای خرد و فروش نیاز به مبادله کالا و ارز با اعتبار جهانی دارند. بازرگانی خارجی با هدف تامین وسایل و تجهیزات مورد نیاز کشور با قیمتی پایین تر و مناسب تر است و در این میان افراد به فکر رسیدن به منفعت و سود حاصل از این تجارت و بازرگانی هستند.

بازرگانی منطقه ای

به خرید و فروش کالا در بین دو یا چند کشور موجود در یک منطقه جغرافیایی بازرگانی منطقه ای گفته می شود. کشور هایی که با بستن قراردادهایی در بازرگانی منطقه ای شرکت می کنند در تجارت های خارجی برای یکدیگر امتیاز و تسهیلاتی در نظر می گیرند که در صورت نبود این پیمان ها هیچ گونه امتیازی داده نمی شود. هدف از انجام بازرگانی منطقه ای موارد زیر می باشد:

 • ایجاد تسهیلات در انجام معاملات بازرگانی
 • بالا بردن استانداردهای زندگی مردم یک منطقه
 • افازیش سطح تولید کارخانه ها
 • ایجاد اشتغال برای ساکنین آن منطقه
 • سهیم شدن در منابع یک منطقه 
 • سهیم شدن در خطرات احتمالی متوجه اقتصاد کشورهای همان منطقه
 • ایجاد یک سد دفاعی اقتصادی قوی تر برای مقابله با کشورهای رقیب

واحدهای بازرگانی

واحدهای بازرگانی مختلف دولتی و خصوصی مختلف می توانند به فعالیت های بازرگانی بپردازند. در واقع فعالیت های اجرایی بازرگانی را هر فرد، گروه، سازمان یا تشکیلاتی می توانند به صورت خصوصی و یا دولتی انجام دهند. در ادامه با انواع واحدهای بازرگانی آشنا می شویم.

واحدهای بازرگانی خصوصی

واحدهای بازرگانی خصوصی به وسیله فرد یا افردی که قصد انجام فعالیت بازرگانی دارند به وجود می آید. در این واحدهای بازرگانی سرمایه گذاری، مسئولیت و نحوه اداره بنگاه به عهده یک نفر است. این افراد فعالیتی محدود و غالبا کوتاه دارند و در زمینه رقابت با دیگر واحدهای بازرگانی ضعیف عمل می کنند. از محاسن این واحدهای بازرگانی می توان به آزادی در کار، امکان ارتباط مستقیم با مشتری و محدود بودن به واحد خود اشاره کرد.

واحدهای بازرگانی دولتی

 تامین بودجه لاز برای فعالیت های بازرگانی در واحدهای بازرگانی دولتی بر عهدع دولت قرار دارد و عوامل اجرایی این واحد بازرگانی کارمندان دولت هستند. برای تمام افرادی که در زمینه تجارت فعالیت دارند و به دنبال صادرات کالا هستند، مطالعه قوانین صادرات بسیار توصیه می‌شود.

واحد بازرگانی مختلط

فعالیت های بازرگانی در این واحدها سرمایه خود را هم از طریق بخش دولتی و از طریق بخش خصوصی تامین می کند مانند بانک هایی که با سرمایه مشترک دولت و بخش خصوصی تاسیس شده باشند.

شرکت های بازرگانی

شرکت های بازرگانی به شرکت هایی گفته می شود که دو یا چند نفر به منظور بدست آوردن سود از انجام فعالیت های بازرگانی و با رعایت مقررات مربوطه به ثبت می رسانند. این شرکت ها براساس شاخص ها و فاکتورهای مختلفی دسته بندی می گردند که پرداختن به تمامی این تقسیم بندی ها در این مقاله نمی گنجد. در ادامه به برخی از فعالیت هایی که شرکت های بازرگانی انجام می دهند می پردازیم.

 • حمل و نقل کالاها از راه های زمینی، هوایی و دریایی
 • تاسیس هر نوع کارخانه
 • عملیات صرافی بانکی
 • عملیات بیمه های دریایی و غیر دریایی
 • انجام معاملات کشتی، کشتی رانی داخلی و خارجی و کشتی سازی
 • برپایی نمایشگاه های عمومی
 • انجام فعالیت های حراجی

انجام این معاملات براساس خریدار و فرشنده به چهار دسته مهم تقسیم می گردد:

 • انجام معاملات در جهت رفع نیازهای بازرگانی تجار
 • انجام معاملات بین تجار، کسبه، بانک ها و صرافان
 • معاملات در شرکت های تجاری
 • انجام معاملات خدمه تاجر در جهت امور تجاری تاجر

در گذشته افرا برای رفع نیازهای خود اقدام به انجام معاملات از طریق مبادلات کالا می کردند. امروزه نیز این مبادلات از طریق پول و یا ارز در سطوح داخلی و بین المللی در جهت رفع نیاز ملل و بدست آوردن سود مالی انجام می شوند. خدمات بازرگانی به تمام امور مربوط به فعالیت های تجاری و مبادلات کالا گفته می شود. این خدمات از طریق شرکت های مشاوره بازرگانی برای خریداران و فروشندگان قبل از انجام معاملات به طور کامل تفصیل می گردد. بازرگانی به دسته های بازرگانی داخلی، بازرگانی خارجی و بازرگانی منطقه ای تقسیم می شوند. فعالیت های بازرگانی را واحدهای بازرگانی مختلفی به عهده می گیرند که این واحدهای بازرگانی می توانند دولتی، خصوصی یا مختلط باشند. منظور از واحدهای بازرگانی دولتی و خصوصی و مختلط منبع تامین بودجه انجام فعالیت های بازرگانی است.

Scroll to top