ورود و صدور چه کالاهایی به طور کلی ممنوع است؟

براساس قوانین واردات و مقررات گمرک جمهوری اسلامی ایران ‌ورود برخی کالاها و یا صدور آنها به طور کلی ممنوع است. بعضی از این کالاها عبارتند از: مشروبات الکلی، وسایل قمار، ‌اسلحه سرد و گرم و مواد محترقه، ‌مواد مخدر،‌ نشریات، تصاویر، ‌فیلم، ‌عکس و هر کالایی که مغایر شئونات مذهبی و ملی کشور باشد. هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمی کشور و یا مخل نظم و عفت عمومی و شئون ملی و سایر کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارد، ورود و صدور آن به موجب جدول تعرفه گمرکی ممنوع شناخته شده است.

پته چیست ؟از نظر ارزش و حجم تا چه میزان میتوان با پته کالا ترخیص کرد ؟در خصوص کالای تجاری و مسافری توضییح دهید

پته سبز گمرکی سند ترخیص کالای غیر تجاری از گمرک می باشد که ارزش آن از یک هزار دلار متجاوز نباشد. مسافر ورودی به میزان ۸۰ دلار برای کالاهای همراه خود به شرط غیر تجاری بودن و ممنوع شرعی و قانونی نبودن برای یکبار در سال می تواند از معافیت مسافری استفاده نماید.

اگر گمرک متوجه شود که وجوه دریافت شده کمتر از میزان مقرر بوده، آیا می توان ما به التفاوت را مطالبه کرد؟

معمولا هنگامی اجازه ترخیص کالا از گمرک داده می شود که برای گمرک مسلم بشود ایرادی از لحاظ میزان پرداختی به گمرک به وسیله صاحب کالا ، یا انطباق با مقررات عمومی صادرات و واردات و به طور کلی هر نوع الزام قانونی وجود ندارد . به عبارت دیگر صدور سند ترخیص ، اجازه خروج کالا از نظارت گمرک به منزله تسویه تمام تعهدات صاحب کالا راجع به اظهارنامه گمرکی و اموری است که گمرک قانونا عهده دار آن است .

آیا می توان برای واردات کالا از کارت بازرگانی فرد دیگری استفاده کرد؟ در این صورت چه تبعاتی برای دارنده کارت به وجود میاید؟

خیر با توجه به قوانین بازرگانی جمهوری اسلامی، تنها هر شرکت با کارت بازرگانی خودش می تواند واردات داشته باشد.

آیا شرکت های بازرسی می توانند در مورد تعیین تعرفه، تعیین ارزش و تعیین مبدا اظهار نظر کنند؟

خیر. شرکت های بازرسی نمی توانند در مورد تعیین تعرفه، تعیین ارزش و تعیین مبدا اظهار نظر کنند اما به طور کلی تمامی فعالیت های مربوط به تصدیق کیفیت ، کمیت کالا و نیز بسته بندی توسط شرکت های بازرسی صورت می گیرد .

عوارض گمرکی چیست؟

به طور کلی وجوهی که در گمرک از کالاهای وارداتی دریافت می‌شود، به چند دسته تقسیم می‌شود. یکی حقوق و عوارض است که نوعی مالیات غیرمستقیم است و دیگری هزینه‌هاست که در مقابل انجام خدمت وصول می‌شود؛ مانند هزینه های مربوط به تخلیه و بارگیری، آزمایش، استاندارد و انبارداری. وصول حقوق و عوارض گمرکی به عهده گمرک است ولی هزینه‌ها توسط سازمان‌های ارائه‌کننده خدمت مثل سازمان بنادر در بنادر، انبارهای عمومی در گمرکات داخلی و سازمان ملی استاندارد وصول می‌گردد.

سود بازرگانی چیست؟

سود بازرگانی وجهی است که براساس قانون انحصار تجارت خارجی به موجب تصویبنامه هیئت وزیران تعیین می شود. در واقع اگر بخواهیم تعریف جامعی از اصطلاح سود بازرگانی داشته باشیم می بایست آنرا به همراه حقوق گمرکی و حقوق ورودی تعریف کنیم تا نقش سود بازرگانی در تجارت خارجی ایران بهتر مشخص شود.

حقوق گمرکی چیست؟

وجوهی که در گمرک از کالاهای وارداتی دریافت می‌شود، به چند دسته تقسیم می‌شود

در چه مواردی نیاز به ارائه کارت بازرگانی نیست؟

شرکت های تعاونی مرزنشینان برای ورود کالاهای مورد نیاز خانوارهای مرزنشین طبق فهرست مربوط و در حد تعداد، مقدار و ارزش تعیین شده و صدور کالاهای ما به ازاء کالاهای وارداتی
ملوانان ایرانی شاغل در شناورهایی که بین سواحل ایران و سایر کشورها در تردد هستند برای ورود کالاهای مورد نیاز خانواده خود در حد تعداد، مقدار و ارزش تعیین شده
پیله وران، برای ورود کالاهای قابل ورود مورد نیاز استان خود و استان های همجوار در صورت اخذ کارت پیله وری و مجوز ورود از اداره بازرگانی شهر یا استان مربوطه
کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور در صورت داشتن کارنامه شغلی از وزارت کار و امور اجتماعی
کالاهایی که ورود و صدور آن ها، به تشخیص گمرک برای فروش نمی باشد
کالاهای مسافری
کالاهای هدیه و سوغات که از طریق پست وارد می گردد

شرایط لازم جهت تمدید کارت بازرگانی چیست؟

الف- شرایط احراز اهلیت و معیارهای سنجش فعالیت در زمینه تجارت برای متقاضیان صدور کارت بازرگانی
۱٫ داشتن حداقل ۳ سال سابقه کارت بازرگانی اعم از متصل یا منفصل برای افرادی که بیش از دو سال کارت خود را تمدید نکرده اند، به عنوان سابقه فعالیت بازرگانی محسوب می شود.
۲٫ ارائه مدارک مثبته مبنی بر مبادرت به امور بازرگانی داخلی یا خارجی که نشان دهنده سه سال فعالیت متقاضیان باشد نظیر یکی از موارد ذیل :
۲٫۱) ارائه تاییدیه مبنی بر سه سال همکاری در امور بازرگانی در بنگاه های اقتصادی و تجاری معتبر ( اشخاص حقیقی و حقوقی )
با ارائه گواهی مربوطه مانند:
الف- حکم کارگزینی مبنی بر تایید تصدی مدیریت عامل، عضو هیات مدیره ، مدیریت بازرگانی یا فروش
ب- حکم کارگزینی یا ارائه لیست بیمه تامین اجتماعی مبنی بر تصدی کارشناس امور بازرگانی و یا سایر غعالیت های مرتبط
۲٫۲ ) ارائه اظهارنامه مالیاتی
۲٫۳) ارائه پروانه کسب معتبر به نام متقاضی در زمینه های مرتبط که از تاریخ صدور آن حداقل ۳ سال گذشته باشد.
۲٫۴) داشتن حداقل سه سال سابقه عضویت فعال، به صورت متصل یا منفصل در تشکل های اقتصادی با تایید تشکل مربوطه
۲٫۵) ارائه مجوز صنعتی ماخوذه از وزارت صنعت، معدن و تجارت و یا سایر گواهی های فعالیت از وزارتخانه ها و مراجع ذیربط
۲٫۶) داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی مرتبط اعم از داخلی یا خارجی ( مدیریت بازرگانی ، علوم اقتصادی ، حقوق ، امور گمرکی ، صنعتی و تولید)
۲٫۷) سایر موارد به تشخیص کمیسیونی متشکل از دو نفر از اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی و یا اتاق تعاون ذیربط حسب مورد و رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت.
ب- شرایط احراز محل کسب متناسب اعم از ملکی یا استیجاری
۱٫ برای کلیه متقاضیان حقیقی و حقوقی برخورداری از محل کسب متناسب اعم از مسکونی ، تجاری و اداری بنا به احراز اتاق ها قابل پذیرش می باشد.
تبصره ۱- سند ملکی محل کار متقاضی اشخاص حقیقی و دفتر مرکزی اشخاص حقوقی باید قابل شناسایی و مورد تایید اتاق های بازرگانی ، تعاون و یا تشکل های اقتصادی مرتبط باشد.
تبصره ۲- در صورت استیجاری بودن ملک و متناسب بودن ملک مورد اجاره برای محل کار ، تنظیم اجاره نامه در دفاتر اسناد رسمی و یا بنگاه معاملات ملکی معتبر و دارای کد رهگیری سامانه املاک و مستغلات الزامی است.
تبصره ۳- چنانچه سند مالکیت محل کسب به نام مدیر عامل و یا یکی از اعضای هیات مدیره شخص حقوقی باشد، تنظیم اجاره نامه عادی ، در این خصوص کافی به مقصود می باشد.
۲.صدور و تمدید آن دسته از متقاضیان کارت بازرگانی که نسبت به اجاره نمودن کمتر از شش دانگ و یا یک سهم از چند سهم از یک ملک اقدام نمایند. (به عنوان مثال یک باب اتاق) با رعایت سایر مقررات و شرایط و مشروط به اینکه قابل شناسایی باشد، بلامانع است.
۳.صدور کارت بازرگانی مربوط به اجاره نامه های بنگاهی یا محضری آپارتمان هایی که هنوز سند تفکیکی آن صادر نشده است و همچنین تمدید آن برای یک نوبت بلامانع می باشد.

مدت اعتبار کارت بازرگانی چقدر است و به چه صورت تمدید می شود ؟

طبق مقرراتی که در دست اجرا است، اعتبار کارت بازرگانی یک سال تمام بعد از زمان صدور آن است و در صورت نیاز، می توان با ارایه مدارک لازم کارت بازرگانی را تمدید کرد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت بازرگانی اشخاص حقوقی چیست؟

1. اصل اظهارنامه ی ثبت در دفاتر بازرگانی با امضای مدیر عامل یا رییس هیأت مدیره.
2.  سه قطعه عکس سه در چهار مدیر عامل.
3. اصل وکپی مدارک تحصیلی معتبر.
4.  اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دایم و یک سری کپی
5. اصل گواهی عدم سوءپیشینه مدیر عامل با اعتبار ۶ ماهه.
6. فرم کارت بازرگانی و عضویت.
7. اصل مفاصا حساب مالیاتی موضوع ماده ۱۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم مبنی بر بلا مانع بودن صدور کارت بازرگانی.
8. کپی روزنامه رسمی تأسیس و تغییرات شرکت
9. اصل کارت ملی مدیر عامل جهت برابر با اصل بودن مدارک شناسایی.
10. داشتن حداقل۲۳ سال تمام.
11. اصل گواهی تأیید بانک مبنی بر حسن اعتبار بانکی به نام شرکت.
12. ارایه سند مالکیت محل شرکت یا اجاره نامه.
13. برای شرکتهای با مسؤلیت محدود، ارایه یک برگ کپی تقاضانامه ثبت شرکتهای داخلی و شرکت نامه رسمی که ممهور به مهر اداره ثبت شرکت باشد.
14. ارایه یک برگ کپی اظهارنامه ثبت شرکتهای خاص یا عام با مهر اداره ثبت شرکتها در مورد شرکتهای سهامی خاص

مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت بازرگانی اشخاص حقیقی چیست؟

1. اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی.
2. اصل گواهی پلمپ دفاتر در اداره ثبت شرکتها.
3. گواهی عدم سوء پیشینه.
4. اصل گواهی مربوط به آخرین سال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن بودن صدور کارت بازرگانی در سال جاری.
5. اصل مدارک شناسایی.
6. اصل مدارک تحصیلی.
7. داشتن ۲۳ سال تمام.
8. اصل کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان
9. اصل گواهی حسن اعتبار بانکی
10. ارایه کد اقتصادی جدید.

لیست عدل بندی یا Packing List چیست؟

نمایاننده چیدمان کالا در محموله ارسالی میباشد و توسط فروشنده تنظیم میگردد، که در آن ابعاد و تعداد بسته های کالا قرار دارد.

تعرفه گمرکی چیست؟

عبارت است از کد یا شماره ای که توسط وزارت بازرگانی به کالا های وارداتی تعلق می گیرد تا پس از ورود به گمرک در اظهارنامه گمرکی توسط آنها شناخته گردند و پسورد بازرگانی، مالیات بر ارزش افزوده و …. از مواردی است که در تعرفه گنجانده شده است.

ترانزیت چیست؟

روش گمرکی است که بر اساس آن کالاها تحت نظارت گمرک از یک گمرک به گمرک دیگر حمل می گردد.

فاینانس (Finance) چیست؟

در مواقعی که فروشنده کالا حاضر به قبول اعتبار اسنادی مدت دار نمی گردد و خریدار به خاطر فقدان نقدینگی قادر به افتتاح اعتبار اسنادی نمی باشد معمولا خریدار از یک شرکت مالی درخواست می کند که وارد معامله شود و وجه معامله را به فروشنده نقداً پرداخت کند و بهره گیرد.این موسسات را فاینانس مالی می گویند.

برات ارزی (Bill Of Exchange) یا (B/E) چیست؟

برات ارزی توسط فروشنده (ذینفع(نوشته می شود و از طریق بانک ابلاغ کننده یا بانک ذینفع ارسال می شود و پس از قبول نویسی ، صادر کننده یا فروشنده می تواند بلافاصله و یا بعد از تاریخ تعیین شده مبلغ مندرج در آن را دریافت کند .

معامله Bay back چیست؟

فروشنده در یک کشور خارجی ماشین آلات و دانش فنی و تأسیسات و امکانات را به کشور خریدار می دهد تا در آنجا کالاتولید شود و به کشور فروشنده برگردد.

چند نوع ثبت سفارش وجود دارد؟

در حال حاضر ثبت سفارش کالا به دو صورت بانکی و غیر بانکی انجام میشود.
حالت دوم : براساس اولویت بندی گروه کالائی است که توسط دفتر مقررات صادرات و واردات تهیه و تنظیم میگردد.

به چه کالاهایی متروکه می گویند؟

مدت مجاز توقف کالاهای وارده به گمرک طبق قبض انبار چهارماه بعد از تاریخ تحویل اظهارنامه و صدور قبض انبار است. درصورتی که در این فاصله برای تشریفات گمرکی مراجعه نشود، کالا متروکه محسوب می گردد.

منظور از دموراژ چیست؟

دموراژ به خواب بار در پشت گمرک می گویند .

منظور از کابوتاژ چیست؟

عبارت است از حمل کالا از یک بندر کشور به بندر دیگر و همچنین از یک گمرک به گمرک دیگر, که از راه کشور همجوار یا آبراه های داخلی صورت می گیرد.

منظور از شماره کوتاژ چیست؟

شماره ای است که در تمام مراجعات و مکاتبات صاحب کالا با گمرک در مراحل بعدی مورد استناد قرار می گیرد

به چه کالاهایی تجاری می گویند؟

کالاهایی که به تشخیص گمرک برای فروش وارد یا صادر میگردد، اعم از اینکه به همان شکل یا پس از انجام عملیات تولیدی، تفکیک و بسته بندی به فروش برسد تجاری تلقی خواهد شد.

کارت بازرگانی چیست؟

کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن چه شخص حقیقی باشد چه شخص حقوقی، می تواند با داشتن آن اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا نماید.

کارنه دو پاساژه چیست؟

کارنه دو پاساژ در حقیقت گذرنامه وسیله حمل و نقل جاده ای است که به عنوان ورود موقت به کشور یا کشورهایی مسافرت می کند

کالا های ضبطی در گمرک چه کالا هایی هستند؟

ضبط کالا در گمرک در مواردی است که کالا ممنوع الورود یا غیر مجاز بوده با نام و مشخصات صحیح اظهار شده باشد و گمرک سه ماه به صاحب کالا فرصت داده باشد که کالا را از کشور اعاده کند. ولی صاحب کالا اقدامی نکند در این صورت بعد از انقضای سه ماه مذکور کالا اصطلاحا ضبط می شود.

گواهی مبدأ کالا چیست؟

اظهاریه امضا شده ای است که حاکی از مبدا ساخت کالا است. گواهی مبدا توسط صادر کننده کالا و نماینده اش تهیه می شود ولی این گواهی در بعضی از کشورها باید روی فرم خاصی که حاوی تائید یک سازمان اداری مستقل (برای مثال اتاق بازرگانی) باشد، صادر شود.

مانیفست چیست؟

فهرست محمولات یک کشتی، یک قطار یا یک کاروان از کامیون هایی را می گویند که بیشتر از یک بارنامه دارند. در فارسی می توان آن را فهرست کل کالا خواند که حاوی ریز کلیه برنامه های مربوط به محموله است..

مانیفست محموله(بار)چیست؟

عبارت است از فهرستی از کالاهای تشکیل دهنده محموله بار که در یک وسیله حمل و نقل یا در یک واحد حمل و نقل حمل می شوند.

بار فله چیست؟

به کالاهایی که بدون لفاف در واگن ها یا کامیون های اتاقدار و یا کشتی حمل می شود فله می گویند. کالاهایی مانند شکر, گندم, حبوبات, علوفه و از این قبیل به صورت فله حمل می شوند.

اظهارنامه گمرکی چسیت؟

هر اظهار یا اقدامی که راجع به اطلاعات خاص مورد نیاز گمرک به هر شکل که توسط گمرک توصیه شده یا مورد قبول واقع شود.معمولا در گمرک فایل پیش اظهار وجود دارد که تمامی اطلاعات خواسته شده را در درون یک فرم جا داده است.

ترانشیپ چیست؟

عبارتست از روش گمرکی که به موجب آن کالاها تحت نظارت گمرک از یک وسیله حمل و نقل ورودی به یک وسیله حمل ونقل خروجی(صدور) در حوزه یک دفتر گمرکی که آن دفتر در عین حال دفتر گمرکی توام برای ورود و صدور است, انتقال داده می شود.

Scroll to top