واردات کالا

به ورود کالا از یک کشور خارجی به ناحیه گمرکی یک کشور دیگر، “واردات” یا در اصطلاح انگلیسی به آن Import می گویند. شرکت هایی که وارد کننده کالا هستند، معمولا از تمام قوانین وارداتی کشور مبدا آگاهی کامل دارند. کسی که وارد کننده کالا است، یک شخص حقیقی یا حقوقی بوده و باید کلیه مجوزات لازم را دریافت کند. این شخص باید اطلاعات کاملی از واردات کالا و قوانین آن بداند و کارت بازرگانی را اخذ کند. در صورتی که این شخص وارد کننده دارای یک کارگاه تولیدی یا کارخانه تولیدی است، باید پروانه تولیدی یا بهره برداری خود را نیز ارائه دهد. در ادامه این مطلب شما را با واردات تجهیزات پزشکی و مسائل مرتبط با آن آشنا می کنیم.

واردات کالا

واردات تجهیزات پزشکی

تجهیزات پزشکی خود به چند دسته تقسیم بندی می شوند. این تقسیم بندی شامل مواردی مثل وسایل عمومی، معاینه، زنان و زایمان، تجهیزات تشخیصی، تجهیزات درمانی، تجهیزات آزمایشگاهی و غیره است. همچنین تجهیزات دندان پزشکی و همینطور اتاق عمل از جمله کالاهایی است که تحت عنوان تجهیزات پزشکی وارد می شوند. بعد از اینکه تجهیزات پزشکی خود را تعیین کردید، باید کارهای واردات آن ها را انجام دهید. شرکت هایی که در این زمینه فعالیت و کار می کنند، باید از اداره کل تجهیزات پزشکی مجوز دریافت کنند. همچنین اطلاعات خود و کالای مورد نظر خود را در سامانه “اداره کل تجهیزات پزشکی” که مخصوص واردات و ترخیص نمودن تجهیزات پزشکی است وارد کنند. واحد های صنفی مرتبط و کسانی که پروانه کسب و کار بازرگانی دارند، باید قوانین کشور را در زمینه واردات کالا رعایت کنند. همچنین هزینه هایی مربوط به باربری کالا، انبار داری تجهیزات، هزینه تعرفه آزمایشگاه ها هنگام ترخیص کردن تجهیزات پزشکی دریافت می گردد.

گرفتن کد IRC و کد GTIN

انواع شرکت های تجهیزات پزشکی برای کالاها یا تجهیزات پزشکی خود، باید یک کد IRC دریافت کنند.  همچنین باید کد GTIN که یک کد بین المللی است را اخذ کند. اول شرکت مورد نظر باید کد IRC اصلی یا مادر را ثبت کرده و سپس باید اندازه و مدل کالا را توضیح داده و کد GTIN را درج کند. بعد از آن نیز کد IRC دوم یا فرزندی را دریافت می کند. فرد وارد کننده تجهیزات پزشکی باید مراحل گرفتن مجوز از اداره کل تجهیزات پزشکی را در سریعترین زمان ممکن اخذ کند. همچنین در صحیح وارد کردن اطلاعات خود نهایت دقت را به عمل آورید، زیرا روند گرفتن کد IRC را بسیار کند می کند.

سود اقتصادی واردات تجهیزات پزشکی

این نوع کالاها از جمله کالاهای وارداتی هستند، که سود قابل توجهی برای شرکت های وارد کننده این تجهیزات دارد. بزرگترین مزیت این نوع تجهیزات سود آن ها است که باعث شده بسیاری از شرکت های بازرگانی به واردات انواع تجهیزات پزشکی روی بیاورند. البته کسانی که قصد واردات این نوع تجهیزات را دارند،قطعا سرمایه ای زیادی هم از خود دارند. بیشتر این افرادی که این کالاها را وارد می کنند در حوزه های پزشکی، دندان پزشکی، چشم پزشکی و غیره فعالیت می کنند. همچنین به دلیل اینکه ارز دولتی به این نوع کالاها تخصیص داده می شود، تعرفه پایینی داشته و انگیزه زیادی را به وارد کنندگان تجهیزات پزشکی می دهد. همچنین از دیگر مواردی که این افراد به واردات روی آورده اند، تولید نشدن بسیاری از تجهیزات پزشکی در داخل کشور است. شایان ذکر است که اکثر تجهیزات پزشکی از کشورهای ترکیه و فرانسه وارد کشور می گردد.  

ثبت کردن شرکت تجهیزات پزشکی

لوازم و تجهیزات پزشکی تاثیر بسیار مهمی در سلامتی و بهداشت جامعه ایفا می کنند. این تجهیزات توسط اشخاصی که حقیقی و حقوقی هستند، به بیمارستان ها و مطب ها ارائه می شود. برای تاسیس کردن یک شرکت تجهیزات پزشکی باید از مراجع مرتبط و مسئولان مربوطه مجوزهای لازم را اخذ کنید. کالاها یا تجهیزات پزشکی بر اساس سطح یک و سطح دو تقسیم بندی شده اند. شرکت هایی که دارای کالای سطح دو هستند، باید یک مسئول فنی را برای شرکت خود تعیین کنند. شرکت هایی که کالای سطح یک دارند، قبل از درخواست ثبت شرکت باید مسئول فنی که شرایط احراز بر طبق اداره کل تجهیزات پزشکی را دارد، معرفی کند. برای ثبت درخواست یک شرکت تجهیزات پزشکی باید به سایت اداره کل تجهیزات پزشکی مراجعه کنید. باید به قسمتی تحت عنوان سامانه های تجهیزات پزشکی رفته و بعد گزینه عضویت و ثبت نام شرکت ها را بزنید.

واردات تجهیزات پزشکی از ترکیه

ترکیه همسایه ایران بوده و مراودات بازرگانی بسیاری را با کشور ایران انجام می دهد. گمرکی مرزی به اسم بازرگان در شمال غربی کشور ایران قرار دارد که بسیاری از واردات تجهیزات پزشکی از این مرز زمینی انجام می گردد. شرکت هایی که در زمینه واردات کالا یا تجهیزات پزشکی در حال فعالیت هستند، بیشتر از کشور ترکیه وارد می کنند. این شرکت قبل از اینکه اقدامم به واردات تجهیزات پزشکی کنند باید از سازمان های مربوطه مجوزهای لازم را اخذ کنند. با گرفتن مجورهای لازم این شرکت ها بدون هیچ محدودیتی تجهیزات پزشکی را از ترکیه وارد ایران می کنند. همچنین این شرکت ها که قصد واردات کالا رادارند، باید در مورد این تجهیزات پزشکی کلیه اطلاعات را به خوبی دریافت کنند. واردات دارو نسبت به بقیه کالاها یا تجهیزات پزشکی حساسیت بیشتری دارد. بسیاری از شرکت ها در ترکیه دارای نمایندگی یا شعبه بوده که کلیه کارهای وارداتی را انجام می دهند.      

 واردات از آلمان و قوانین گمرکی

واردات از آلمان در حوزه های گوناگونی به ایران انجام می گیرد و تجهیزات و لوازم پزشکی در جهان نظیر ندارد. این نوع تجهیزات کیفیت هایی بسیار بالایی دارند که از سراسر دنیا مشتری ها را جذب خود می کنند. از دیگر کالاهایی که از آلمان وارد ایران می شوند، می توان از لوازم خانگی و آشپزخانه نام برد. در سال های اخیر قوانین گمرکی کشور آلمان اصلاح و به روز شده و بسیار دقیق شده اند. همین دقیق بودن و رعایت کردن آن باعث ایجاد تجارتی موفق با سایر کشور های دنیا گردیده است. وارد کردن کالاها از کشور آلمان مثل سایر کشورهای دنیا نیازمند کد گمرکی است. این کد مخصوص توسط سازمان جهانی گمرک به کشورهای وارد کننده کالا یا تجهیزات داده می شود. واردات کالا از آلمان برای افرادی که عضو اتحادیه اروپا هستند، بسیار آسان تر از سایر کشور های دیگر دنیا است. کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند، باید از قوانین خاص و ویژه ای پیروی کنند.

 واردات از آلمان و قوانین گمرکی

درباره واردات کالا از کشور چین

کشورهای چین و ایران از گذشته های دور و در زمان سلسله های مختلف پادشاهی ایران با یکدیگر تجارت کرده اند. این روابط تجاری تا هم اکنون نیز ادامه داشته است و امروزه یکی از مهمترین کشورهای واردکننده و صادر کننده به ایران است. بر اساس آخرین آمارهایی که گمرک ایران منتشر کرده، چین در رتبه اول واردات کالا به ایران است و بنابراین حجم بالایی کالا از چین به ایران وارد می شود. همین حجم بالا بسیاری از تجار و بازرگانان ایرانی را به فکر وارد کردن کالا از کشور بزرگ چین انداخته است. واردات از چین نیازمند دانستن زبان چینی، اطلاعات قوانین تجاری و غیره است.

کالاهای وارداتی چین و سرمایه برای واردات

مانند هر کشور دیگری برای واردات از کشور چین نیز باید وضعیت بازار این کشور را بررسی کرد و اطلاعات زیادی به دست آورد. باید اطلاعاتی از کالاهای وارداتی پرطرفدار و همینطور صادراتی پرطرفدار بدست آورید، که این اطلاعات شناخت خوبی به شما می دهد. کالاهایی که از کشور چین وارد می شوند مواردی مثل انواع لوازم جانبی موبایل، قطعه های ساختمانی، مواد اولیه معدنی، وسایل جانبی خودرو، قطعه های کامپیوتری و غیره است. همچنین کالاهایی که بیشترین واردات را به ایران دارند مواردی مثل کاغذ، مقوا، پلاستیک، فولاد، ماشین آلات صنعتی و غیره است. سرمایه برای واردات از چین عددی ثابت ندارد و بستگی به کالا ها یا تجهیزاتی که وارد می کنید، متفاوت است. برای فراهم کردن این سرمایه همچنین مواردی مثل حجم کالاهای مورد نظر، نوع و مدل کالاها، حمل و نقل و غیره را باید در نظر بگیرید. بهترین کالا برای واردات از چین را اکثرا خود وارد کننده کالا تعیین می کند.

کالاهای وارداتی چین و سرمایه برای واردات

واردات کالا از ایتالیا

کشور ایتالیا کشوری جزو اتحادیه اروپا است که تبادلات بازرگانی و تجاری زیادی با کشور ایران و کالاهایی زیادی از ایتالیا به ایران وارد می شود. به طوری که در سال 1395 شمسی بیش از چهارده میلیون تن و با ارزشی بیش از یک میلیارد دلار کالا از ایتالیا به ایران وارد شده است. طبق آخرین آمارها بیشترین وارداتی که از گمرک های ایران صورت گرفته، از گمرک های تهران و شهید رجایی بندر عباس بوده است. بیشتر کالاهایی که از این کشور اروپایی به ایران وارد می شود کالاهایی از قبیل محصولات شیمیایی و ماشین آلات صنعتی است. وارد کردن کالا از این کشور اروپایی نیاز به دانستن زبان ایتالیایی، دانش و مهارت کافی است.

 کشور سوئیس و مهمترین کالاهای وارداتی از آن

کشور سوئیس یک کشور کوچک اروپایی بوده، که در قلب کوه های آلپ قرار گرفته است. شهر هایی مثل زوریخ، ژنو، بازل، لوزان از شهر های مهم کشور سوئیس بوده و شهر برن پایتخت این کشور است. بانک های سوئیسی از مهمترین بخش های اقتصادی سوئیس هستند. کالاهای برتر سوئیسی شامل ساعت ها و قطعات آن ها، محصول های پلاستیکی، مواد شیمیایی آلی، آهن، فولاد و غیره است که به کشورهای مختلف وارد می شوند. شرکت هایی مثل نستله، Swisscom، Roche Holding از جمله شرکت های مهم سوئیسی هستند که کشور های مختلف از آن ها جنس و کالا وارد می کنند.

واردات کالا از دبی

کشور امارات یکی از بهترین کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است که از هفت شیخ نشین دوبی، ابوظبی، شارجه، فجیره، راس الخیمه و ام القوین تشکیل شده است. ابوظبی پایتخت و دبی بزرگترین شهر آن است. با وجود تحریم هایی که آمریکا بر کشور ایران اعمال کرده، اما تجارت بین دبی و کشور ایران همچنان بسیار پر رونق است. همچنین براساس سیاست هایی که کشور امارات داشته است، بسیاری از کارآفرینان خارجی جذب این کشور و به خصوص شهر زیبای دبی شده اند. با توجه به نزدیکی دبی و کشور ایران، بسیاری از کالاهای خارجی از این شهر وارد ایران می شود.

جمع بندی

تجهیزات پزشکی به دسته های مختلفی مانند وسایل معاینه، تجهیزات درمانی، زنان و زایمان و غیره تقسیم بندی می شوند. بعد از مشخص کردن تجهیزات پزشکی خودتان، باید کالاها یا تجهیزات پزشکی خود را وارد کنید. به دلیل تخصیص یافتن ارز و کاهش یافتن تعرفه های گمرکی برای تجهیزات پزشکی، بسیاری از افراد و شرکت ها اینگونه تجهیزات را برای واردات انتخاب می کنند. همچنین به خاطر اینکه بسیاری از تجهیزات پزشکی در داخل کشور تولید نمی شود، تجار به واردات این نوع تجهیزات روی آورده اند. از مناطق مختلفی از جهان مثل سوئیس، آلمان، ایتالیا، شهر زیبای دبی و غیره انواع کالا و تجهیزات وارد ایران می شود. بیشترین واردات کالا از کشور چین وارد ایران شده و شامل کالاهایی مثل لوازم جانبی گوشی موبایل، وسایل و لوازم جانبی خودرو و غیره می شود. ترکیه نیز از جمله کشورهایی است که بیشترین واردات کالا از آن انجام می شود.     

Scroll to top