خدمات واردات کالا

زمانی که کالایی در کشور به علت نبود تکنولوژی یا مقرون به صرفه نبودن تولید نمی شود،و به همین علت  کالا هایی که در کشور دیگر ساخته و تولید میشوند را از راه تجارت به کشور وارد می کنند، به این عمل واردات کالا می گویند.

 واردات یکی از اصلی ترین حوزه های بازرگانی و تجارت بین المللی است. لزوم تجربه و تسلط به قوانین تجارت بین المللی در امر قوانین واردات و صادرات کالا، فعالیت در این زمینه را به حوزه ای تخصصی تبدیل کرده است.

داشتن مجوز برای همه کالاها در فرایند واردات  و صادرات کالا امری ضروری است که بایستی از سازمان های مرتبط اخذ گردد. صدور این مجوزها نسبت به نوع کالایی که وارد کشور شده است متفاوت خواهد بود.
 برای ترخیص کالا جهت واردات ،  قبل از خرید می بایست با توجه به داشتن (  لیست عدل بندی و پیش فاکتور فروش) به منظور استعلام امکان واردات کالا از  وزارت بازرگانی ، (وزارت صنعت ، معدن و تجارت) اقدام نمود و پس از اخذ تاییدیه نهایی توسط ثبت سفارش رسمی کالا  و حمل و دریافت اسناد مربوطه، نسبت به ارائه آن به حق العملکاری گمرک و یا افراد مطلع از قوانین و مقررات گمرکات کشور که دارای کارت بازرگانی فعال بوده و قادر به ارائه اظهارنامه جهت واردات کالا هستند،  برای واردات کالا اقدام نمود.  تمامی اقدامات جهت واردات کالا از طریق کانال بانکی کشور مجاز بوده و قابل انجام است.

 در قوانین واردات کالا همیشه مراحل یکسانی وجود دارد که به صورت سالیانه ابلاغ می شود.

مراحل واردات

انواع واردات در بازرگانی خارجی

۱.واردات موقت
۲.واردات قطعی

با توجه به قوانین گمرک کالاهای وارداتی به سه دسته تقسیم می شوند که شامل:
کالاهای مجاز : این کالاها برای ورود به کشور ممنوعیتی ندارند و پس از انجام مراحل ترخیص وارد کشور می شوند.
کالاهای مشروط : این کالاها که نام انها مشخص شده است در بعضی مواقع خاص و با رعایت بسیاری اصول و قوانین وارد کشور می شوند.
کالاهای ممنوع : این نوع کالاها که با قوانین جمهوری اسلامی مغایرت داشته و بر خلاف شرع میباشد اجازه ی ورود به کشور را ندارند.

Scroll to top