بازرگانی

انسان ­ها در جوامعی زندگی می ­کنند که نیاز به تعامل با یکدیگر دارند و برای تامین نیازهای خود با یکدیگر معامله می ­کنند. از قدیم افراد برای تامین نیازهایشان اقدام به مبادله کالا به کالا می­ کردند. امروزه نیز همین مبادلات به شکلی وسیع تر صورت می­گیرد که به آن تجارت می گویند. واژه بازرگانی متعارف با تجارت و مبادله کالاست هرچند که امروزه مبادله کالا و داد و ستد به دلیل افزایش جمعیت و پیشرفت های متوع علمی در جامعه، وسعت بیشتری پیدا کرده است. در ادامه قصد داریم به تعریف بازرگانی، خدمات بازرگانی، مشاوره بازرگانی و انواع مبادلات کالا در جهان امروز بپردازیم.

بازرگانی

مفاهیم پایه بازرگانی

امروزه در تجارت و داد و ستد مفاهیم پایه ای وجود دارد که افراد از این طریق در تمام جهان و در سطوح بین المللی می توانند با یکدیگر تعامل کنند. در ذیل به برخی از این مفاهیم اشاره می کنیم.

مبادله

در گذشته مبادله به داد و ستد کالاها گفته می شد. این مفهوم امروزه حتی برای معاملاتی که در آن از پول نیز استفاده می شود صادق است.

تجارت

انجام معاملات بازرگانی و داد و ستد کالا به این منظور که در پایان معامله به سودی برسیم را تجارت می گویند. در واقع در تجارت با فروش کالا فرد فروشنده به سود معامله فکر می کند. در گذشته که معاملات که فقط از طریق مبادله کالا به کالا بود هر دو طرف از مبادله بهره مند می شدند.

بازرگانی

به کلیه اموری که در جریان معاملات تجاری و مبادلات کالا از مرحله تولید مواد، ساخت و عرضه مواد و تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد بازرگانی گفته می شود. تمامی امور دیگر مانند حمل و نقل، توزیع، ترخیص کالا و غیره نیز در این دسته قرار می گیرند.

خدمات بازرگانی

خدمات بازرگانی به فعالیت های مختلف بازرگانی اعم از ترخیص کالا، صادرات کالا، واردات کالا، حمل و نقل بین المللی، حمل بار هوایی، حمل بار زمینی، حمل بار دریایی، چارتر کشتی،  خرید از سرتاسر جهان، حمل کانتینر و غیره گفته می شود. این خدمات را شرکت های بازرگانی به دو دسته تقسیم می کنند که هر کدام از آن ها را در زیر به اختصار توضیح می دهیم.

خدمات بازرگانی

خدمات بازرگانی به تولید کننده

تولید کنندگان انواع کالاها در تمام جهان برای تولید کالاهای خود و یا عرضه و فروش آن ها به مواد، خدمات و وسایلی نیاز دارند تا بتوانند به وسیله آن ها محصولات خود را تولید و عرضه کنند. این خدمات شامل انواع خرید ها مانند خرید ماشین ها، مواد اولیه، ابزار، قطعات و غیره است. شرکت های بازرگانی این خدمات را در تمام حوزه های شناسایی منبع، تامین ، تجهیز و تدارک مواد اولیه به تولید کنندگان خدمات رسانی می کنند.

خدمات بازرگانی به مصرف کننده

رساندن کالاها و محصولات تولید شده در تمام جهان به مصرف کنندگان نیز از فعالیت های مختص به حوزه خدمات بازرگانی است. خدمات بازرگانی نیازها و سلیقه های مشتری را می شناسد و تلاش دارد که کالاها و خدمات تولید شده را متناسب با نیاز جامعه به دست مشتریان برساند. این شرکت های بازرگانی با توجه به نیاز مشتری و در جهت کسب رضایت او کالای مد نظرش را تهیه و به او عرضه می کنند. این شرکت ها با دادن مشاوره دقیق و درست از انواع کالاها در سراسر جهان به مصرف کننده این اختیار را می دهد تا با چشمی باز کالای خود را خریداری کند. خدمات برزگانی برای انجام کارهای ذکر شده برنامه هایی تدوین شده در دست دارد تا با شناسایی استعدادهای مشتری زمان پرداخت بهای کالا و دیگر مشخصات و شرایط مشتری به وی خدمات رسانی کند.

خدمات بازرگانی به اقتصاد کشور

فعالیت های بازرگانی در جهت سیاست ها و روش هایی است که اقتصاد هر کشور بنا می کند. به طور مثال برخی کشورها در جهت سیاست های اقتصادی ورود و یا صادرات برخی از کالاها را ممنوع می کنند. اجرای این سیاست ها می تواند به تقویت سیستم اقتصادی کشور کمک کند. در صورتیکه سیاست های کشور صادرات برخی از کالاها را برای تقویت بنیه اقتصادی کشور در اولویت بداند بازرگانی اقدام به اجرای این سیاست ها می کند. خدمات بازرگانی قادر است فاصله مکانی و زمانی بین تولید کننده ها و مصرف کننده ها را با گردش کالا در جهت تقویت اقتصاد کشور تنظیم کند. انجام فعالیت های بازرگانی در کشور باعث تقسیم کار بین تولیدکننده ها می شود و موجب می شود که هر تولیدکننده به تولید کالای به خصوصی مشغول شود این امر سبب می شود که توانایی های فردی افراد در کسب مهارت های خاصی بیشتر شده و در نهایت کارایی و تولید ملی یک کشور افزایش پیدا کند.

مشاوره بازرگانی

همه افراد وارد کننده و صادر کننده کالا برای انجام امور بازرگانی خود نیاز دارند که قبل از اقدام آموزش هایی را در رابطه با تجارت و داد و ستد کالا در سطوح بین الملل ببینند. مشاورین موجود در شرکت های بازرگانی از مراحل ابتدایی تا انتهای کار به واردکنندگان و صادرکنندگان کالا مشورت می دهند. این مراحل شامل دریافت کارت بازرگانی، ثبت شرکت و اظهار نامه شرکت، دریافت کد اقتصادی، ثبت و پلمپ دفتر تجاری و در نهایت ثبت سفارش کالا در سامانه ثبت شفارش و سامانه جامع تجارت هستند. صادرات و واردات کالا یکی از مهمترین بخش های بازرگانی در سطوح بین المللی است. مراحل بازاریابی صادراتی، واردات و ترخیص کالا و همچنین نحوه شناسایی تعرفه کالاها و محاسبه عوارض ورودی آن ها برخی از مراحلی است که در طی واردات و صادرات لازم است افراد آن ها را بررسی نمایند. خدمات مشاوره بازرگانی در رابطه با امور زیر مشاور می دهند:

 • ارائه مشاوره در تمامی امور بازرگانی و گمرکی بر اساس آخرین بخش نامه ها و قوانین بازرگانی کشور
 • برآورد اولیه و اعلام تمامی هزینه های خرید، حمل و ترخیص کالا بر اساس تعرفه قانونی کالا قبل از دریاف آن در کشور مبدا است.
 • اعلام تمامی هزینه های حمل و نقل کالا و ترخیص آن از گمرک به خریدار و شرکای تجاری
 • انعقاد قرارداد معتبر بر اساس پروفرما یا پیش فاکتور به مشتری
مشاوره بازرگانی

انواع بازرگانی

فعالیت ها و امور بازرگانی از جهت موقعیت مکانی به دو دسته بازرگانی داخلی و خارجی تقسیم می گردد.

 بازرگانی داخلی

به معاملات تجاری و داد و ستد که در داخل مرزهای کشور انجام می شود بازرگانی داخلی گفته می شود. در این نوع بازرگانی خرید و فروش کالا در داخل کشور انجام می گیرد.  انجام این فعالیت ها جهت تامین نیاز ها از طریق تولید کنندگان یا منابع داخلی است و داد و ستد در این نوع بازرگانی بر اساس پول رسمی کور انجام می شود.

بازرگانی خارجی

همانطور که از نامش نیز پیداست در بازرگانی خارجی خرید و فروش و معاملات تجاری در سطوح بین المللی انجام می شود. در این نوع بازرگانی خریداران و فروشندگان با ارزهای بین المللی در ارتباط هستند و برای خرد و فروش نیاز به مبادله کالا و ارز با اعتبار جهانی دارند. بازرگانی خارجی با هدف تامین وسایل و تجهیزات مورد نیاز کشور با قیمتی پایین تر و مناسب تر است و در این میان افراد به فکر رسیدن به منفعت و سود حاصل از این تجارت و بازرگانی هستند.

بازرگانی منطقه ای

به خرید و فروش کالا در بین دو یا چند کشور موجود در یک منطقه جغرافیایی بازرگانی منطقه ای گفته می شود. کشور هایی که با بستن قراردادهایی در بازرگانی منطقه ای شرکت می کنند در تجارت های خارجی برای یکدیگر امتیاز و تسهیلاتی در نظر می گیرند که در صورت نبود این پیمان ها هیچ گونه امتیازی داده نمی شود. هدف از انجام بازرگانی منطقه ای موارد زیر می باشد:

 • ایجاد تسهیلات در انجام معاملات بازرگانی
 • بالا بردن استانداردهای زندگی مردم یک منطقه
 • افازیش سطح تولید کارخانه ها
 • ایجاد اشتغال برای ساکنین آن منطقه
 • سهیم شدن در منابع یک منطقه
 • سهیم شدن در خطرات احتمالی متوجه اقتصاد کشورهای همان منطقه
 • ایجاد یک سد دفاعی اقتصادی قوی تر برای مقابله با کشورهای رقیب

واحدهای بازرگانی

واحدهای بازرگانی مختلف دولتی و خصوصی مختلف می توانند به فعالیت های بازرگانی بپردازند. در واقع فعالیت های اجرایی بازرگانی را هر فرد، گروه، سازمان یا تشکیلاتی می توانند به صورت خصوصی و یا دولتی انجام دهند. در ادامه با انواع واحدهای بازرگانی آشنا می شویم.

واحدهای بازرگانی خصوصی

واحدهای بازرگانی خصوصی به وسیله فرد یا افردی که قصد انجام فعالیت بازرگانی دارند به وجود می آید. در این واحدهای بازرگانی سرمایه گذاری، مسئولیت و نحوه اداره بنگاه به عهده یک نفر است. این افراد فعالیتی محدود و غالبا کوتاه دارند و در زمینه رقابت با دیگر واحدهای بازرگانی ضعیف عمل می کنند. از محاسن این واحدهای بازرگانی می توان به آزادی در کار، امکان ارتباط مستقیم با مشتری و محدود بودن به واحد خود اشاره کرد.

واحدهای بازرگانی دولتی

 تامین بودجه لاز برای فعالیت های بازرگانی در واحدهای بازرگانی دولتی بر عهدع دولت قرار دارد و عوامل اجرایی این واحد بازرگانی کارمندان دولت هستند.

واحد بازرگانی مختلط

فعالیت های بازرگانی در این واحدها سرمایه خود را هم از طریق بخش دولتی و از طریق بخش خصوصی تامین می کند مانند بانک هایی که با سرمایه مشترک دولت و بخش خصوصی تاسیس شده باشند.

شرکت های بازرگانی

شرکت های بازرگانی به شرکت هایی گفته می شود که دو یا چند نفر به منظور بدست آوردن سود از انجام فعالیت های بازرگانی و با رعایت مقررات مربوطه به ثبت می رسانند. این شرکت ها براساس شاخص ها و فاکتورهای مختلفی دسته بندی می گردند که پرداختن به تمامی این تقسیم بندی ها در این مقاله نمی گنجد. در ادامه به برخی از فعالیت هایی که شرکت های بازرگانی انجام می دهند می پردازیم.

 • حمل و نقل کالاها از راه های زمینی، هوایی و دریایی
 • تاسیس هر نوع کارخانه
 • عملیات صرافی بانکی
 • عملیات بیمه های دریایی و غیر دریایی
 • انجام معاملات کشتی، کشتی رانی داخلی و خارجی و کشتی سازی
 • برپایی نمایشگاه های عمومی
 • انجام فعالیت های حراجی

انجام این معاملات براساس خریدار و فرشنده به چهار دسته مهم تقسیم می گردد:

 • انجام معاملات در جهت رفع نیازهای بازرگانی تجار
 • انجام معاملات بین تجار، کسبه، بانک ها و صرافان
 • معاملات در شرکت های تجاری
 • انجام معاملات خدمه تاجر در جهت امور تجاری تاجر

جمع بندی

در گذشته افرا برای رفع نیازهای خود اقدام به انجام معاملات از طریق مبادلات کالا می کردند. امروزه نیز این مبادلات از طریق پول و یا ارز در سطوح داخلی و بین المللی در جهت رفع نیاز ملل و بدست آوردن سود مالی انجام می شوند. خدمات بازرگانی به تمام امور مربوط به فعالیت های تجاری و مبادلات کالا گفته می شود. این خدمات از طریق شرکت های مشاوره بازرگانی برای خریداران و فروشندگان قبل از انجام معاملات به طور کامل تفصیل می گردد. بازرگانی به دسته های بازرگانی داخلی، بازرگانی خارجی و بازرگانی منطقه ای تقسیم می شوند. فعالیت های بازرگانی را واحدهای بازرگانی مختلفی به عهده می گیرند که این واحدهای بازرگانی می توانند دولتی، خصوصی یا مختلط باشند. منظور از واحدهای بازرگانی دولتی و خصوصی و مختلط منبع تامین بودجه انجام فعالیت های بازرگانی است.

Scroll to top