اخبار گمرکی

خبرهای گمرکی از جمله خبرهایی است که تاجران، وارد کنندگان و صادرکننده ها هر روزه و یا حتی شبانه روزی آن را دنبال می کنند. موردهایی که از اخبار گمرک این روزها بیشتر شنیده می شود، مثل تراز تجاری، رسیدگی به اختلافات گمرکی، ترخیص شدن برخی کالاها و غیره است. اخبار سمت های جدیدی که وزیر اقتصاد و امور دارایی به افراد مختلف می دهد، در این خبرها وجود دارد. همچنین خبرهایی در مورد میزان واردات و صادرات به کشور وجود دارد، که برای اقتصاددان ها و همچنین افرادی که پیگیر امور تجاری هستند، اخباری جالب و جذاب است. در این مقاله شما را با اخبار گمرکی ، بازرگانی و مسائل مشابه آن آشنا می کنیم.

اخبار گمرک

اخبار گمرک خودرو

درآمد گمرک در بخش واردات خودرو به تعرفه های گمرکی وضع شده بر خودروها وابستگی زیادی دارد. با وجود درآمد زیادی که در این بخش وجود دارد، هنوز دولت تصمیمی جدی برای آزاد سازی خودروها از گمرک نگرفته است. یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفته است، که واردات خودروهای خارجی طبق شرایطی خاص آزاد می شود. اکثر شرکت های خودرو سازی خارجی به خاطر تحریم هایی که در بخش صنعت خودرو وجود دارد، کشور ایران را ترک کرده اند. خودروهایی که هم اکنون در گمرک باقی مانده اند، به دلیل رعایت نکردن استاندارد های خواسته شده است. این نوع خودروها باید استاندارد های هشتاد و پنج گانه که در اتحادیه اروپا اجرا می شود، را رعایت کنند. پس اگر خودرویی همچون بنز یا لامبورگینی هم اگر استانداردها را رعایت نکند، در گمرک باقی مانده و اجازه ترخیص کالا را ندارد. همچنین سازمان ملی استاندارد از اینکه مشخصات خودرو مثل موتور خودرو که بعد از گذشت از چند کشور وارد شده، اطمینان ندارد.

خودروها در گمرک

اخبار گمرکی و اقتصادی

معمولا اخبار گمرکی و اقتصادی توسط شبکه های خبری معتبر اعلام می شوند. زیرا در این خبر ها باید اصل صادق بودن به درستی رعایت شود. در حال حاضر از مهمترین خبرهای این روزها تعطیل نبودن گمرک جمهوری اسلامی ایران است. به طور خاص مورد های مهمی مثل ترخیص کالاهای ضروری و کالاهایی که متناسب بخش تولیدی هستند، در حال انجام است. بسیاری از مردم فکر می کنند که بر اثر شیوع ویروس منحوس کرونا، بسیاری از بخش های گمرک تعطیل شده اند که این قضیه واقعیت ندارد. در صورتی که گمرک کشور تعطیل شود، ممکن است بسیاری از بخش های کشور تعطیل شود. گمرک جمهور اسلامی ایران در مقطع حساس کنوی که در جنگ اقتصادی قرار داریم، برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا با حداقل کارمندان مشغول به کار شده است. این سازمان از سامانه های الکترونیکی برای دورکار کردن بخشی از کارمندان خود استفاده می کند.   

گمرک ایران

گمرک در ایران از زمان های قدیم وجود داشته و به روش های گوناگون از کالاهایی که کشورهای گوناگون به کشور ایران می آوردند، هزینه دریافت شده است. قانون تعرفه گمرکی ایران بارها در طول تاریخ بنا بر شرایط ، تغییر کرده است. ناحیه هایی از کشور ایران که تحت عنوان منطقه آزاد شناخته می شود، خارج از قوانین گمرکی ایران هستند. این مناطق از قبیل منطقه آزاد قشم، اروند، کیش و غیره هستند. هم اکنون گمرک جمهوری اسلامی ایران زیر مجموعه ای از وزارت امور اقتصادی و دارائی و سازمانی کاملا دولتی است. این سازمان دولتی نقشی کلیدی و سنگین در رونق اقتصادی کشور ایفا می کند. این گمرک وظیفه های مختلفی مثل تجزیه و تحلیل کردن آمار واردات کالا و صادرات انواع کالاها، رعایت کردن انواع ممنوعیت ها، انجام سیاست های دولت، انجام تمام قوانین مرزی و غیره دارد. آرم گمرک جمهوری اسلامی ایران مفاهیمی مثل واژه گمرک و واردات و صادرات آزاد کالا را در خود جای داده است.

گمرک ایران

اخبار گمرک بازرگان

این گمرک در شهر مرزی به اسم بازرگان ساخته شده است، در سال 1305 شمسی ساخته شد. در شهر بازرگان مردم به زبان کردی و زبان ترکی آذربایجانی صحبت می کنند. گمرک بازرگان در مرز بین ایران و ترکیه قرار داشته و به صورت شبانه روزی به فعالیت می پردازد. کشور ترکیه اسمی تحت عنوان “گوربولاغ” به این گذرگاه و گمرک مرزی داده است. گمرک بازرگان در دامنه کوه آرارات قرار گرفته است و دارای دو ورودی جداگانه برای اتوبوس و ماشین است. بیشتر تبادلات تجاری میان کشور ایران و ترکیه از این گمرک مرزی انجام می شود. این گمرک در توسعه و پیشرفت اقتصادی منطقه شمال غرب کشور به خصوص شهر بازرگان تاثیر زیادی داشته است. برای اطلاع از تعرفه های گمرکی کلیک کنید.

اخبار گمرک بازرگان

گمرک ریجستری

اخبار گمرک گوشی را همیشه باید از سایت ها و مراجع رسمی پیگیری کنید، زیرا بعضی خبر ها باعث گمراه شدن شما می شوند. طبق دستوری که اخیرا گمرک به مسافران داده است، رجیستری گوشی در هنگام ورود و خروج ضروری است. برای ثبت کردن گوشی موبایل خود باید به سامانه همتا مراجعه نموده و شناسه موبایل خودتان را ثبت کنید. برای دستگاه هایی مثل تبلت نیز، برای آن که استعلام بگیرید که دستگاه شما جزو طرح رجیستری است، در سامانه همتا شناسه آن را جستجو کنید. برای خرید و فروش کردن دستگاهی که رجیستر شده باید حتما انتقال مالکیت صورت گیرد. برای این کار باید به سامانه همتا رفته و با مطالعه راهنما مراحل آن را به آسانی عمل کنید. برای این کار باید شناسه سیم کارت جدید را وارد کرده و کافی است که دکمه انتقال مالکیت را بزنید. بعد از آن برای شخص مورد نظرتان، پیامکی که کد دارد آمده و با زدن آن کد فعالسازی آن را انجام دهد.

گمرک ریجستری

دپو کردن چیست؟

دپو کردن از واژه فرانسوی Dépôt گرفته شده و به معنی انبار کردن کالا یا جنس است. معنی دپو در کشور ایران بیشتر به کالاهایی مثل خودرو اطلاق می شود. در پروژه های ساختمانی انبار کردن ماده های خامی مثل آجر، سیمان، سنگ و شن انجام می شود. دپو کردن بیشتر به کالایی که در گمرک باقی مانده و اصطلاحا اجازه ترخیص نداشته، گفته می شود. این نوع کالاها به دلایلی مثل ممنوع بودن و قاچاق بودن اجازه ترخیص شدن ندارد. در این اواخر هم ماشین هایی که در گمرک باقی مانده اند، بیشتر به دلیل رعایت نکردن استانداردهایی که هوا را آلوده می کنند، در گمرک دپو شده است.

قانون امور گمرکی و پیش فاکتور

قانون امورگمرکی بالغ بر شصت ماده بوده و در تمام گمرک های کشور اجرا می شود. در آئین نامه این قانون، بیش از سیصد و نود ماده وجود داشته و روند های مختلف گمرکی مثل قوانین واردات ، صادرات، تخلفات و مسائل گمرکی دیگر شرح داده شده است. در پیش فاکتور که به آن بروفرما نیز می گویند، تمام ویژگی های کالا ذکر شده است. همچنین در پیش فاکتور تمام موردهایی که کالا می تواند منتقل شود، شرح داده شده است. در این پیش فاکتور، جزئیات قرار داد هم ذکر شده است. این موارد شامل origin، تاریخ منقضی شدن پروفرما، مبدا حمل شدن کالا و غیره است.

قانون امور گمرکی و پیش فاکتور

سیستم هماهنگ توصیف و کُدگذاری کالا

به طبقه‌بندى کردن کالاها بر اساس گروه یا دسته‌هائى از کالاها که دارای خصوصیات مشابه یا یکسانی هستند، سیستم هماهنگ شده توصیف و کد گذاری کالا می گویند. در انگلیسی به این اصطلاح Harmonized Commodity  Description and Coding System  می گویند. این اصطلاح را به صورت کوتاه شده سیستم هماهنگ شده یا Harmonized System می نامند. این سیستم در اکثر موقع ها برای آسان شدن، بازرگانی بین الملل در نظر گرفته شده و استفاده می شود. این نوع طبقه بندی کردن بر طبق مواردی مثل ماده های ساخته شده یک کالا، فناوری ساخت کالای مورد نظر و موارد دیگر است. برای تمام افرادی که در زمینه تجارت فعالیت دارند و به دنبال صادرات کالا هستند، مطالعه قوانین صادرات بسیار توصیه می‌شود.

سیستم هماهنگ توصیف و کُدگذاری کالا

 کنترل های گمرکی

در این مرحله کارشناسان متخصص، به ارزیابی کردن و سنجش کالا مبادرت می ورزند. این کارشناسان موارد مختلفی از قبیل کنترل اسناد، کنترل فیزیکی و شمارش کالا، پرداخت و صدور سند ترخیص را اقدام می کنند. در مرحله ای که به نام اظهار شناخته می شود، کارشناس اسناد را کنرل می کند. برای کنترل کردن فیزیکی در صورتی که اظهار نامه را به درستی پر نکرده، تخلف محسوب می شود. اگر احتیاج به مجوز گرفتن از ارگان هایی مانند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت بهداشت و غیره است، اقدام به گرفتن مجوز می کند. بعد از آن فردی که ترخیص کار است، تعرفه گمرکی و حقوق ورودی کالا را بررسی می کند. فرد ترخیص کار پس از گرفتن پروانه گمرکی و مهر کردن آن، به سمت بارگیری و خروج کالا می رود.

نحوه و هزینه های ترخیص یک کالا

برای اینکه یک کالا به خوبی ترخیص شود، باید هم اطلاعات صاحب کالا و هم اطلاعات نماینده کالا، برای اظهار کردن به گمرک ها به درستی وارد شود. ارزش گمرکی یک کالا هنگام ترخیص شامل ظرف های یک کالا، بسته بندی کردن یک کالا، هزینه های طراحی کردن و غیره است. این هزینه ها علاوه بر هزینه کلی یک کالا در موقع ترخیص کالا محسوب می گردد. همچنین در ترخیص کردن کالا نرخ کرایه کردن حمل و نقل هوایی کالای مورد نظر و تمام هزینه های بیمه کالاهای شما دریافت می گردد. هزینه هایی مثل انبار کردن کالا، تخلیه کردن یک کالا، کارشناسی و غیره از هزینه های یک کالا در هنگام ترخیص شدن است. در بعضی اوقات بازرگانان به دلیل هزینه های زیادی که یک کالا برای ترخیص کردن دارند، آن کالا را مدت زیادی در انبار نگه می دارند. داشتن اطلاعات لازم از ترخیص کردن کالا، شما را از دادن هزینه های اضافی معاف می کند.

فعالیت تجاری یک ترخیص کار

به حق العمل کار که در واقعترخیص کار هم گفته می شود، کسی است که به راحتی می تواند کارهای بازرگانی انجام دهد. بسیاری از مردم و افراد جامعه به خصوص جامعه اقتصادی ما فکر می کنند که ترخیص کار به غیر از ترخیص کردن یک کالا کار دیگری انجام نمی دهد. این افراد به واسطه کاری که انجام می دهند و کالاهایی که وارد می کنند، می توانند انواع شرکت های حق العمل کاری را برای خود تاسیس کنند. وی برای اکثر شرکت هایی که در کار واردات کالا هستند، می توانند یک کارمند بگیرد و فعالیت کند.

اولویت بندی کردن تعرفه های کالاهای گمرکی

علاوه براینکه یک کالا اولویت بندی می شود، تعرفه های هر کالا نیز اولویت بندی می شوند. این اولویت بندی ها توسط دولت تعیین شده و معمولا دارای ده دسته هستند. این دسته بندی ها بر اساس احتیاجی که یک کشور دارد و بر اساس مصلحت هایی وضع می شود. اولویت اول که مهمترین اولویت این اولویت بندی ها است، برای کالاهای اساسی یا ضروری کشور است. به این نوع کالاها بیشترین ارز دولتی تعلق می گیرد. به کالاهایی که در دسته دهم هستند، هیچ ارز دولتی از طرف دولت اعطا نمی گردد. این نوع کالاها را معمولا کالاهای لوکس یا بسیار گران تشکیل می دهند که برای عده ای خاص مفید هستند.

ارزش یک کالای صادراتی در گمرک

کالاهای که صادراتی هستند، قیمت آن قبل از صادر شدن توسط دولت مربوطه اعلام شده است. فهرستی از قیمت های صادراتی یک کالا نیز به سازمان های مربوطه، بانک ها و گمرک ها اعلام شده است. یعنی فردی که کارشناس گمرک است و کارکنان گمرک از قیمت این نوع کالاها اطلاع دقیقی دارند. بنابراین صادرکنندگان از قبل به خوبی با قیمت ها و ارزش کالا آگاهی کامل دارند. اگر صادرکننده یک کالا برای اظهار کردن قیمت یک کالا به دلخواه دارای مجوز است، قیمت های گوناگون و مختلفی را برای یک کالا تعیین می کند. این کار باعث دردسر در تهیه کردن لیست آمارهای تجاری و نیز گرفتن مالیات از فرد صادرکننده می گردد و اصلا به درستی انجام نمی شوند. ثبت سفارش کالا برای کالاهای خارجی خریداری شده در سیستم وزارت بازرگانی انجام می شود.

جمع بندی

 همانطور که گفتیم دولت تصمیم جدیدی برای وارد کردن خودروها از گمرک به داخل کشور نگرفته است. خودروهایی که در حال حاضر در گمرک باقی مانده اند، اکثر آن ها از سازمان استاندارد ملی ایران به دلیل نداشتن استانداردهای ورود ترخیص نشده اند. دپو کردن که این روزها برای خودروها در اخبار مرتبط با خودرو زیاد می شنویم، به معنی انبار کردن است. این کلمه از واژه ای فرانسوی گرفته شده است و برای انبار کردن کالاهای گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. گمرک در ایران از زمان های قدیم وجود داشته و به صورت های گوناگونی از کشور های مختلف کالا یا جنس وارد شده است. گمرک بازرگان در شمال غرب کشور و در مرز بین کشورهای ایران و ترکیه واقع شده است. از این گمرک بیشترین کالاها وارد یا صادر می شوند و این منطقه به رونق اقتصادی زیادی دست یافته است. برای رجیستری کردن گوشی موبایل خود باید به “سامانه همتا” رفته و با ورود شناسه خود موبایل خود را ثبت کنید.  

Scroll to top